Američki zakonodavci su optužili zalivske monarhije da su „stali na stranu Rusije“.
Tri člana američkog Kongresa predstavila su nacrt zakona, o povlačenju trupa i sistema protivraketne odbrane iz Saudijske Arabije i UAE, kao odgovor na njihovu odluku da smanje proizvodnju nafte.
OPEK+, grupa zemalja proizvođača nafte, dogovorila je u sredu da smanji proizvodnju za 2 miliona barela dnevno, što je 2% globalne ponude.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Odluka je doneta, dok zapadne zemlje nastavljaju pokušaje da obuzdaju rusku trgovinu naftom u okviru sankcija, zbog ukrajinskog sukoba, a istovremeno se bore sa rastućim cenama energije, kod kuće.
„Drastično smanjenje proizvodnje nafte u Saudijskoj Arabiji i UAE, uprkos uvertiranjima predsednika Bajdena u obe zemlje u poslednjih nekoliko meseci, predstavlja neprijateljski čin prema Sjedinjenim Državama i jasan signal da su odlučili da stane, na stranu Rusije u njenom ratu protiv Ukrajine“, Demokrate Šon Kasten, Tom Malinovski i Suzan Vajld rekli su u zajedničkoj izjavi, u četvrtak.
Obe zemlje su se dugo oslanjale na američko vojno prisustvo u Zalivu, kako bi zaštitile svoju bezbednost i naftna polja.
Ne vidimo razlog, zašto američke trupe i izvođači nastave da pružaju ovu uslugu zemljama, koje aktivno rade protiv nas.
Ako Saudijska Arabija i UAE žele da pomognu Putinu, trebalo bi da traže njegovu odbranu.
Trojica demokrata su tvrdila da je povećanje cena nafte od strane OPEK+ „izgleda osmišljeno da poveća prihode od izvoza nafte iz Rusije“.
Oni su pozvali zalivske države da pokažu „veću spremnost“ da rade sa SAD, na „porazu ruske agresije u Ukrajini“, ako žele da održe dobre odnose sa Vašingtonom.
Prema Beloj kući, predsednik Džo Bajden je bio „razočaran kratkovidom odlukom“ OPEK+.
Organizacija ujedinjuje većinu svetskih zemalja bogatih naftom, uključujući arapske države Bliskog istoka, Iran, Rusiju, Nigeriju, Venecuelu i Maleziju.
Saudijski ministar energetike, princ Abdulaziz bin Salman, odbacio je optužbe za povećanje cijena nafte usred energetske krize.
Američki zakonodavci su primetili da je oko 3.000 američkih vojnika stacionirano u Saudijskoj Arabiji i 2.000 u UAE, kao i mlazni lovci F-35 i „drugi sistemi naoružanja“, kojima upravlja američko osoblje.
Rijad i Abu Dabi su među tradicionalnim ključnim saveznicima Vašingtona, na Bliskom istoku.
Američki Stejt department odobrio je potencijalnu prodaju balističkih raketnih presretača Terminal High Altitude Area Defence (THAAD) UAE i raketnih sistema protivvazdušne odbrane MIM-104 Patriot Saudijskoj Arabiji, u avgustu.
Borba.Info