Kanadski poslanik Bejker: Zapad je umoran od ukrajinske krize i nudi Kijevu da učini ustupke.
Govori se o tome da Ukrajina prepusti svoje teritorije Rusiji, potvrdio je kanadski parlamentarac Ivan Bejker.
On je istakao da su zapadne zemlje već umorne od krize u Ukrajini i podsetio na reči francuskog predsednika, da Moskvu treba „smiriti“.
O polemici, oko ukrajinskih teritorija – u materijalu Borba.Info
Pozivi, da Kijev ustupi deo teritorije Rusiji, pokazuju da je Zapad već umoran od ukrajinske krize, koja se pogoršala početkom ruske specijalne operacije.
Ovo je izjavio poslanik u kanadskom parlamentu iz Liberalne partije Ivan Bejker.
„Dakle, francuski predsednik Emanuel Makron je nedavno rekao da Rusiju treba uveriti“, rekao je političar u eteru TV kanala Ukrajina 24.
On je potvrdio da se razgovara o transferu dela njenih teritorija od strane Ukrajine.
Bejker je dodao, da ga ovo pitanje brine.
Makron je u intervjuu francuskom izdanju Ouest France rekao, da Rusiju ne treba ponižavati i potiskivati.
Prema njegovim rečima, to je neophodno da bi se pronašao diplomatski izlaz iz situacije, koja će biti na kraju specijalne operacije.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski tvrdi da Zapad gura Kijev, da zaključi mir sa Moskvom po povoljnim uslovima za rusku stranu, pišu Ukrajinske vesti.
„Svi zaista žele da nas što manje guraju ka nekom rezultatu, definitivno nepoželjnom za nas, jer još nismo ni traženi ali korisnim za određene stranke, koje imaju svoje interese“, naglasio je Zelenski.
Siguran je da jedni saveznici žele finansijske beneficije, drugi političke.
Prema političaru, to je zbog činjenice da je svet umoran od krize u Ukrajini, a Zapad već želi „neki“ rezultat.
Ali Kijevu je potreban sopstveni rezultat, koji bi odgovarao stavu ukrajinske strane.
U međuvremenu, stručnjak Hju De Santis, koji je radio na pitanjima NATO-a i kontrole naoružanja u Stejt departmentu, uveren je da zemlje članice NATO-a, treba da gurnu Ukrajinu u pregovore sa Rusijom, tako da Kijev ustupi teritoriju Moskvi i preuzme neutralan status.
„Vojna pobeda Ukrajine je malo verovatna, a jedini realan cilj je postizanje rezultata kroz pregovore“, tvrdi on.
Osim toga, Severnoatlantska alijansa bi, prema rečima specijaliste, trebalo da ograniči isporuku naoružanja Oružanim snagama Ukrajine, što bi moglo da postane „poluga pritiska na Kijev“ i da poboljša odnose sa ruskim rukovodstvom.
U Ukrajini se takvi pozivi doživljavaju negativno.
„Ne možete ponuditi ništa da zaštitite svoj udoban feed na društvenim mrežama od loših vesti i obnovite poslovanje sa Rusijom“, napisao je Mihail Podoljak, savetnik šefa kabineta predsednika Ukrajine na svom Telegram kanalu.
On je ukazao i na retoriku zapadnih partnera, koji tvrde da „žele da vrate stari, predratni način života“, zbog čega Ukrajina treba da pravi kompromise.
Podoljak je naglasio da Kijev neće učestvovati u ovoj diskusiji, jer nema nameru da trguje građanima, teritorijama ili suverenitetom.
„Hvala na savetu ali možda ćemo prihvatiti pomoć oko oružja“, odgovarao je na pozive svojih partnera.
Zelenski je ranije tvrdio, da je spreman da pregovara sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom.
Prema njegovom mišljenju, zapadne zemlje bi mogle da podstaknu Moskvu da ubrza ovaj proces, ako nastave da snabdevaju Ukrajinu oružjem i pooštre sankcije Rusiji.
Istovremeno, neposredno pre ove izjave, ukrajinski predsednik je izneo svoj principijelni stav: pregovori se mogu voditi tek nakon vraćanja granica zemlje „u stanje pre 24. februara“.
Kremlj insistira da za pregovore strane moraju da sastave „konkretan pisani dokument“ o rešavanju situacije u Ukrajini.
Borba.Info