Ruski predsednik Putin naterao je Zapad da zaobiđe sopstvene energetske sankcije.
Ruski predsednik Vladimir Putin uspeo je da pogodi najbolniju tačku Evrope – energetika, rastuće cene goriva dovele su do visoke inflacije i ekonomskog pada na Zapadu, piše Blumberg.
„Uprkos činjenici da Evropska unija postavlja najstroža ograničenja protiv Rusije, raste broj kompromisa, od ustupaka u isporuci nafte kroz naftovod do uklanjanja patrijarha Kirila sa liste sankcija“, navodi se u publikaciji.
Izdanje smatra da je ekonomski rat protiv Rusije podelio EU, pošto su zemlje „umorne od sankcija“.
„Finansijsko oružje“ je nesavršeno sredstvo koje deluje selektivno i dovodi do nepredviđenih posledica“, navodi se u članku.
Bloomberg Economics procenjuje, da će ruski prihodi od nafte i gasa ove godine biti oko 285 milijardi dolara.
„Dodajte tome i druga dobra i to više nego nadoknađuje 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi zamrznutih pod sankcijama“, zaključio je autor.
Posle početka specijalne operacije demilitarizacije i denacifikacije Ukrajine, Zapad je pojačao sankcioni pritisak na Moskvu.
U Evropi su sve glasniji pozivi da se smanji zavisnost od ruskih energenata.
Šesti paket sankcija EU predviđa postepeno uvođenje naftnog embarga.
Prema rečima vicepremijera Rusije Aleksandra Novaka, to će se pre svega odraziti na evropske potrošače: cene već rastu, a nije isključena ni velika nestašica naftnih derivata, u EU.
Što se tiče domaće industrije nafte i gasa, ona će morati da rekonfiguriše transportne i logističke lance ali će na kraju tržište biti izbalansirano, siguran je Novak.
Kako je primetio Vladimir Putin, politika obuzdavanja i slabljenja Rusije je dugoročna strategija za neprijateljske zemlje, a glavni cilj SAD i Evrope je pogoršanje života miliona ljudi.
Borba.Info