Od 2010. godine u Rusiji se radi na stvaranju elemenata kosmičkog nuklearnog tegljača na bazi transportnog i energetskog modula (TEM) sa nuklearnom elektranom klase megavat.
Projekat svemirske letelice je dobio naziv „Zevs“ (ROC „Nuklon“).
Izrada idejnog projekta navedene letelice (modula) trebalo bi da bude završena do jula 2024. godine i koštaće 4,2 milijarde rubalja.
Lansiranje gotovog proizvoda u orbitu za letno testiranje, trebalo bi da se održi približno 2030. godine.
Istovremeno, resurs Zeus nuklearnog pogonskog sistema (NPU) zasnovanog na TEM biće samo 10 godina.
Međutim, za jednu deceniju svemirska letelica (modul) može imati vremena da sprovede nekoliko važnih misija na planete našeg Sunčevog sistema.
Ovo se navodi u aprilskom izdanju mesečnog naučno-popularnog i informativno-analitičkog časopisa „Ruski prostor“ (u vlasništvu državne korporacije „Roskosmos“).
Procenjeni resurs nuklearne elektrane je 10 godina.
Tokom ovog perioda, modul je u stanju da završi nekoliko misija, vraćajući se u nisku Zemljinu orbitu radi pristajanja sa sledećim korisnim teretom i dopunjavanja goriva radnom tečnošću za električne raketne motore,
– detalji su otkriveni u materijalu.
Pojašnjava se da će Zevs prvo biti testiran na Zemlji, a potom, kada bude stavljen u radijacionu bezbednu orbitu (RBO) naše planete, veću od 800 km, sklopivi elementi će biti dovedeni u konfiguraciju leta i NUKLEAR biti pokrenut.
Nakon što iscrpi svoj resurs, može se ili ostaviti na Zemljinom RBO-u ili poslati u duboki svemir.
Ukoliko se donese odluka da se „Zevs” ostavi u orbiti, njegovi sklopivi elementi će biti presavijeni, a nuklearna centrala će biti isključena.
Na RBO Zemlje određene visine neće nikome smetati i moći će mirno, da ostane tamo stotinama godina.
Pretpostavlja se da će prva misija „Zevsa” trajati 50 meseci, odvijaće se od 2030. do 2034. godine i biće potpuno automatska.
Nuklearni tegljač i teret biće lansirani u orbitu sa kosmodroma Vostočni pomoću nekoliko lansirnih raketa.
Tada će doći do pristajanja i on će otići na Mesec, obleteti ga i vratiti se na Zemlju.
Nakon toga, drugi modul nosivosti će pristati na Zevs, a on će poleteti ka Veneri, izvršiti gravitacioni manevar i uputiti se ka mesecima Jupitera.
Borba.Info