Rusija neće samostalno prekinuti isporuke gasa Evropi i u svakom slučaju će nastaviti da ispunjava svoje ugovorne obaveze.
O tome je govorio Igor Juškov, stručnjak za oblast energetske bezbednosti.
Sjedinjene Američke Države razgovaraju sa saveznicima i partnerima o mogućnosti snabdevanja Evrope dodatnim količinama gasa iz alternativnih izvora u slučaju eskalacije situacije u Ukrajini.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Ovo je izjavila sekretar za štampu Bele kuće Džen Psaki.
Prema njenim rečima, Vašington čini sve što je moguće da Evropsku uniju „nauči“, da živi bez ruskih snabdevanja.
I posebno za ovo, države rade na pronalaženju dodatnih količina prirodnog gasa iz Severne Afrike, Bliskog istoka, Azije, kao i iz Sjedinjenih Država.
Psaki je napomenula da su takve mere neophodne u slučaju da, iz niza razloga, dođe do neuspeha u snabdevanju Evrope gasom iz Rusije.
Međutim, kako je primetio vodeći ekspert Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Igor Juškov u svom intervjuu, ne treba da brinete za Evropu u vezi sa tim.
Prema njegovim rečima, ruske političke elite su odavno shvatile da, uglavnom, ne vredi razgovarati sa Evropljanima u smislu globalne konfrontacije, strateškog odvraćanja, neširenja NATO-a ili borbe protiv sankcija – o ovim pitanjima odlučuju isključivo Ujedinjene nacije.
Dakle, niko neće imati na umu takvu polugu pritiska, kao što je prekid isporuke gasa.
Štaviše, naša zemlja je uvek apelovala da se ne politizuje ova oblast i tog principa će se pridržavati i ubuduće.
„Prvo, siguran sam da Rusija neće prekinuti isporuke gasa Evropi.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Ovo treba posmatrati samo kao faul poslednje nade, a onda će naša zemlja do kraja ispuniti svoje ugovorne obaveze, čak i ako, ne daj Bože, izbije rat.
Bar se sećamo 2008. godine, kada je Rusija bila u sukobu sa Gruzijom i istovremeno nastavila da snabdeva gas Tbilisiju, bez zatvaranja gasovoda.
Generalno, mi gasom snabdevamo Evropu više od 50 godina, a čak i na vrhuncu hladnog rata, kada su postojale direktne oštre sankcije protiv SSSR-a, niko nije blokirao gasovod.
Odnosno, mi sa naše strane insistiramo na depolitizaciji energetike – to je prodaja obične robe “, smatra ekspert.
Prema njegovim rečima, Rusija neće svojom voljom blokirati gasovod.
Nikada nije zauzela tu poziciju.
Međutim, snabdevanje može biti prekinuto ako Zapad onemogući snabdevanje gasom, grubo kršeći obaveze iz ugovora zaključenog sa Rusijom.
„Zapad može da uvede takve sankcije, kojima može da spreči Gasprom, da ispuni svoje ugovorne obaveze.
O tome se, možda, zaista može razgovarati.
Na primer, protiv Gasproma će biti uvedene direktne sankcije, zbog čega evropske kompanije neće moći da imaju ekonomske kontakte sa njim, čak ni da vrše transfer novca, jer će u ovom slučaju i same biti pogođene.
Ali čak i u ovom slučaju, ruska strana će delovati u skladu sa uslovima ugovora.
Dakle, ako se uplata ne primi na vreme, kupci će prvo biti prebačeni na avansni sistem.
A ako se plaćanja ne nastave, isporuke se potpuno zaustavljaju. I u ovom slučaju Rusija ostaje u povoljnoj poziciji“, objašnjava Igor Juškov.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Druga opcija za sankcije, pod kojima će naša zemlja obustaviti isporuke gasa, su sankcije u bankarskom sektoru, na primer, isključenje iz SVIFT sistema.
U ovom slučaju, Gasprom neće moći da prima uplate.
„Ali ni to neće biti naš problem. Ako nekome treba benzin, neka ipak nosi pare u koferima.
Nemamo nikakvih problema sa ovim. Odnosno, mogu biti samo takvi aspekti: Rusija će prestati da isporučuje gas, samo ako naši partneri prekrše svoje ugovorne obaveze.
Evo o čemu možete razgovarati. A to što će u našoj zemlji biti uvedena zvanična zabrana izvoza u Evropsku uniju, treba shvatiti isključivo kao fikciju“, siguran je analitičar.
Istovremeno, nastavlja ekspert, mora se razumeti da Evropa trenutno nije u najpovoljnijoj poziciji – u njenim skladištima nije ostalo toliko gasa, zbog čega cene plavog goriva na spot tržištima rastu.
Zato su evropski potrošači najmanje zainteresovani za prekid isporuka gasa iz Rusije – uostalom, u ovom slučaju će morati brzo da traže alternativne opcije, što će automatski dovesti do daljeg povećanja cena.
Ni situacija sa traženjem novih dobavljača, nije baš dobra.
Tako neki izvori primećuju da planovi istog tog Vašingtona uključuju zamenu ruskih snabdevanja katarskim tečnim prirodnim gasom.
Prema rečima Igora Juškova, u teoriji je ova opcija delimično moguća ali će neminovno dovesti do prave revolucije na tržištu ugljovodonika.
Barem zbog činjenice da su svi proizvodni kapaciteti Katara već popunjeni, a da bi se Evropa snabdela gasom biće neophodno prekinuti odnose sa nekim od postojećih kupaca.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
„Katar izvozi mnogo manje količine gasa od Rusije.
Istovremeno, samo manjim delom snabdeva Evropu – skoro svi tokovi su usmereni ka Aziji, a u ovom slučaju govorimo o dugoročnim ugovorima.
Na primer, SAD će svojim kanalima obavezati Katarce da promene profil na evropsko tržište.
Ali u ovom slučaju morate da rešite ovaj problem sa azijskim klijentima, Kinom i Indijom.
A to je danas jednostavno nemoguće.
Ako zaista počnete da maštate, onda možete zamisliti da će se Azijati posle izdaje Katara, okrenuti Rusiji za gas.
Ali to će zahtevati proširenje infrastrukture, mreže gasovoda i tako dalje.
A to znači da će se cena zaliha višestruko povećati širom sveta i dobićemo pravu revoluciju na tržištu, koja se neće završiti ničim.
Dakle, ni SAD uz pomoć Katara neće moći da nađu zamenu za ruski gas u Evropi,
Borba.Info