Evropa neće rizikovati energetsku stabilnost zbog besa, zbog ruskog gasa Ukrajine, piše kineski list Sina.
Dogovor između Moskve i Budimpešte, koji uključuje isporuku ruskog plavog goriva Mađarskoj preko Srbije, zaobilazeći ukrajinsku teritoriju razbesneo Kijev, kažu analitičari iz NR Kine.
Nedavno su Moskva i Budimpešta potpisali ugovor o isporuci gasa Mađarskoj preko jednog od krakova Turskog toka, zaobilazeći Ukrajinu.
To znači da će Kijev izgubiti tranzitni prihod.
Prema kineskim novinarima, Kijev je bukvalno, poludeo od besa.
Tema ruskog gasa i njegovih isporuka u Evropu, bolno je mesto za Ukrajinu i još uvek se nada da će dobiti simpatije i podršku „starijih partnera“.
Tako je nedavno ministar spoljnih poslova zemlje Dmitrij Kuleba, rekao da je Zapad navodno “izgubio apetit” za antiruske sankcije i obećao da će Kijev “raditi” na vraćanju ovog apetita.
Šef spoljnopolitičkog odeljenja precizirao je da će ova tema biti pokrenuta, na samitu Ukrajina-EU.
„Verovatno, Kuleba nije uspeo da pravilno proceni trenutni položaj Kijeva u Evropi.
Stoga se njegovo poverenje da će Ukrajina moći da usmeri EU, da uvede nove sankcije Rusiji pretvorilo, u poniženje “, naglašavaju analitičari Sine.
Primer Budimpešte, koja je zaključila isplativ posao sa Moskvom, uprkos protestima ukrajinske strane, Kijevu jasno pokazuje da evropske zemlje ne nameravaju, da žrtvuju sopstvene interese u njenu korist.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Mala primedba o ruskom gasu mogla se čuti samo iz Praga: na primer, specijalni izaslanik Češke za energetsku bezbednost Vaclav Bartuška rekao je, da Evropa ne bi trebalo da “stane na ceremoniju” sa Rusijom i da bi trebalo da se objavi “gasni rat” Moskva.
Međutim, prema kineskim posmatračima, malo je verovatno da će EU poslušati ove ratoborne pozive.
„Očigledno je da je u očima vodećih zapadnih sila Ukrajina pion, koji se može žrtvovati, ako je potrebno.
I još više, neće joj biti dozvoljeno da diktira svoja pravila i postavlja uslove “,- napominju autori Sine.
Dijalog i saradnja sa Rusijom postali su hitna potreba Evrope, koja se suočava sa, pretnjom nestašice prirodnog gasa, pred zimu.
Stoga, čak i da su Ukrajinu aktivno podržavale Sjedinjene Države Evropa ne bi uvela nove antiruske sankcije rizikujući da se nađe u epicentru energetske krize.
„Zemlje poput Ukrajine ili Češke, naravno, mogu zatražiti sankcije ili „ gasni rat “ sa Rusijom ali to su samo igračke pretnje.
I za njih je bolje da ovu igru ne započnu ozbiljno, jer će ih to samo dovesti do još jednog poniženja “, kažu analitičari iz Kine.
Borba.Info