Koliko je cela situacija otišla daleko, dokazuje činjenica da je u Sidnej juče stiglo oko stotinu vojnika.
Iz Novog Južnog Velsa, najmnogoljudnije australijske savezne države, saopštilii su u subotu o 210 lokalno proširenih slučajeva zaraze kovidom 19.
Policija je ogradila centar Sidneja s više kontrolnih tačaka kako bi sprečila planirani protest protiv mera zatvaranja, prenosi “Jutarnji list”.
Stanovnicima Sidneja i njegove okoline prošle nedelje su uvedene stroge mere za suzbijanje širenja pandemije koronavirusa koje će trajati barem do kraja avgusta.
Pogoršanje situacije s pandemijom dogodilo se zbog širenja delta soja.
JUST IN – Australia sends in the ARMY to enforce it’s “Zero Covid” lockdown: Soldiers and police will patrol Sydney alongside helicopters with blaring sirens telling people to disperse or they’ll get fined.pic.twitter.com/rO8dMPAaq1
— Disclose.tv 🚨 (@disclosetv) July 31, 2021
Oko hiljadu policajaca raspoređeno je u okolini Sidneja kako bi sprečili neovlašćene proteste protiv mera za suzbijanje pandemije koronavirusa, a izdavale su se i obavesštenja o zabrani taksi službama za prevoz putnika na demonstracije, saopštila je policija NSW-a.
Tokom petka i subote grad su nadletali policijski helikopteri koji su palili sirene čim su videli nekoga na putu i preko razglasa upozoravali ljude da se pridržavaju pravila.
Koliko je cela situacija otišla daleko, dokazuje činjenica da je u Sidnej juče stiglo oko stotinu vojnika.
Oni će tokom vikenda odraditi treninge i u ponedeljak preuzeti ulice grada.
“To je dobra stvar za nas. Postoji manjina koja misli da za njih pravila ne važe i prisustvo vojske sigurno će ih primiriti”, rekao je ministar policije ovog Južnog Velsa David Eliot.
Međutim, njegovo mišljenje ne dele pravnici, ali i velika većina građana najmnogoljudnijeg grada Australije.
“Korišćenje vojske u liberalnoj demokratiji je poprilično zabrinjavajuće”.
Merama su najteže pogođena radnička naselja u zapadnom predgrađu Sidneja gde živi dva miliona ljudi.
Ti delovi grada su ujedno i najsiromašniji, a tamošnji stanovnici kritikuju vlast da su restrikcije kod njih strože nego u bogatijim dijelovima grada.
“Umrećemo od gladi, ne možemo da platimo najam stana, a još nam zabranjuju da radimo.
I na kraju cele priče, oni pošalju vojsku na nas.
Najblaže rečeno, ljudima se to neće svideti”, rekao je Stiv Kristou, lokalni gradonačelnik.
Kao rešenje se nameće pojačano vakcinisanje ali u Australiji, potpuno iznenađujuće, to ne ide tako glatko.
Naime, vakcinisano je tek 17 posto odrasle populacije…
Uprkos borbi s naglim porastom broja zaraženih, koji su uglavnom delta soja, Australija je dosad uspela da drži pandemiju pod kontrolom s ukupno nešto više od 34.000 slučajeva zaraze i 924 smrtna slučaja.
Jutarnji list