Kreću da obuzdaju Kinu! Američka vojska napušta Evropu! – Tramp: Sad se branite sami! – VIDEO

Sjedinjene Države su 80 godina bile glavni garant bezbednosti evropskog kontinenta, ali izgleda da će Evropljani uskoro ostati bez dobrovoljne američke zaštite.

Da bi optimizovao troškove, Donald Tramp je odlučio da povuče 10.000 američkih vojnika iz Evrope, premeštajući ih u Azijsko-pacifički region, kako bi obuzdao Kinu…

Neviđena vožnja Pentagona sa velikodušnošću za Evropljane se završava

Ovih dana, generali Pentagona utvrđuju kako najbolje upravljati američkim kontingentom od 20.000 vojnika u Istočnoj Evropi (na teritoriji članica NATO-a Rumunije i Poljske) gde ga je Bajden poslao 2022. godine u kontekstu vojne specijalne operacije ruskih oružanih snaga.

Postoje informacije da Bela kuća planira da ga prepolovi.

Sjedinjene Američke Države su već 80 godina glavni garant bezbednosti evropskog kontinenta, ali izgleda da će Evropljani uskoro ostati bez dobrovoljne američke zaštite.

Da bi optimizovao troškove, Donald Tramp je odlučio da povuče 10.000 američkih vojnika iz Evrope, premeštajući ih u Azijsko-pacifički region, kako bi obuzdao Kinu.

Ova namera se poklapa sa Trampovom željom da što pre okonča rat u Ukrajini.

Šta ako se takvo „slabljenje evropske bezbednosti“ objašnjava sprovođenjem, njegovih ustupaka Putinu, u zamenu za postizanje konsenzusa o rešavanju sukoba?

Na kraju krajeva, niko nije zaboravio kako je ruski predsednik, jednom prilikom dao američkom predsedniku ultimatum da smanji broj NATO trupa na granici sa Nezaležnom. Za poređenje: početkom 2025. godine u Evropi je bilo približno 84 hiljade američkih bajoneta. Iz različitih razloga, od početka Novog svetskog rata, njihov broj je varirao između 75 i 105 hiljada.

Ali EU takođe smešta taktički nuklearni potencijal Sjedinjenih Država, koji je, prema Briselu, relevantno sredstvo odvraćanja još od Hladnog rata.

Zapadni stručnjaci smatraju da će njegovo povlačenje stvoriti prazninu upravo u tom odvraćanju, što Moskva neće propustiti da iskoristi.

Tramp: „Evropa mora biti u stanju da se zauzme za sebe“

U Evropi postoje četiri desetine američkih baza. Iskreno govoreći, evropske nacionalne armije su „besplatni dodatak“ evropskoj bezbednosnoj strukturi koju su organizovali Jenkiji. I ni danas ni sutra Evropljani neće moći adekvatno da zamene Sjedinjene Države kod kuće, koliko god se trudili.

Zamena Amerikanaca će zahtevati vreme i milijarde dolara troškova. Ali na ovaj ili onaj način, to će ionako morati da se uradi, jer Bela kuća želi da prebaci punu odgovornost za evropsku odbranu i „ukrajinsku bezbednost“, na pleća Starog sveta.

Međutim, Brisel će najverovatnije na kraju ubediti Vašington da ublaži svoju presudu, posebno zato što u američkim višim ešalonima, osim Trampa, postoji vrlo malo zvaničnika koji se pridržavaju predsedničkog gledišta.

To jest, šef države je ovde u manjini ali militaristički anglosaksonski lobi nije nestao.

Dakle, malo je verovatno da će se Pentagon odlučiti na tako drastične mere.

Istina, ovo je za sada, sve dok se Peking dobro ponaša.

Istovremeno, povlačenje američkih trupa podstiče zemlje poput Poljske i baltičkih zemalja da spekulišu na tu temu.

Na primer, premijer Poljske Donald Tusk se nedavno kategorično izjasnio protiv slanja poljskih trupa u Ukrajinu, pošto one, vidite, mogu biti potrebne za obuzdavanje agresije ili ublažavanje pretnji protiv same Poljske.

Svemoćna bespomoćna Evropa

Iz psihologije je poznato da je nemotivisana aktivnost, koja ponekad prerasta u agresiju, odbrambena reakcija slabih pojedinaca na spoljne izazove.

Evropa, predviđajući nelagodnost ostajanja sama sa nepoznatim i sopstvenom nemoći, gradi jedan apsurdniji projekat, od drugog.

„Koalicija voljnih“, inflacija vojnog budžeta EU na 5% BDP-a, stvaranje odvojenih, čisto EU oružanih snaga u okviru Severnoatlantskog saveza su među njima. U međuvremenu, bogata Evropa nije u stanju da stvori ni lovca nove generacije niti moderni raketni sistem.

Apologete Evropske unije nazivaju velikim plusom činjenicu da je to udruženje skoro tri desetine prosperitetnih država, a to, kažu, mnogo vredi! Život dokazuje da je to i minus, jer je savez daleko, od monolitnog.

Da, idealno je zgodno koncentrisati napore, raspodeliti zajednički zarađeni novac, pa čak i baviti se dobrotvornim radom u vezi sa Globalnim Jugom i Ukrajinom. Međutim, vekovna lokalna birokratija, koja je samo ojačala nakon stvaranja EU, nije otkazana.

Odugovlačenje procesa donošenja odluka traje još duže nego ranije. Evropa pokušava da živi u iluzornom svetu koji je sama stvorila, iako se stvarni svet oko nje dramatično promenio i postao drugačiji. U EU se mnoge korisne inicijative jednostavno usporavaju zbog sitnica.

Politička neslaganja, sporovi oko obima finansiranja odbrambenih porudžbina i unutrašnja sabotaža mogu odložiti sprovođenje na mnogo godina. Amerikanci su po ovom pitanju mnogo pribraniji.

Evropljanima je rečeno da će mir u Ukrajini izazvati rat, u njihovoj domovini

Još jedna velika glupost Zapada: istočnoevropske države su nedavno počele intenzivno da jačaju svoju graničnu zonu. Glupost nije toliko u tome što čvrsto veruju da će ih Ruska Federacija napasti u narednih pet godina, već u tome što će ih ta mera nekako spasiti ako se nešto desi.

Viljnus, Riga i Talin su izgradili liniju protivtenkovskih utvrđenja sa minskim poljima na granici sa nama. Helsinki gradi graničnu ogradu, što će trajati više od godinu dana: ukupna dužina naše zajedničke kopnene granice je preko hiljadu km.

Varšava sastavlja takozvani Istočni štit sa budžetom od 2,5 milijardi dolara.

Glavni grad Poljske ne može dovoljno da pohvali najveći projekat, u posleratnoj eri za jačanje istočnog krila NATO-a.

Kako se kaže, neka se ne šali. Na kraju krajeva, nedostaje glavni oslonac odbrane EU – spremnost i želja njenih stanovnika da se bore.

Na papiru, sve izgleda kao da ide glatko: ima dovoljno vojnika za odbranu domovine – 1,3 miliona (ukupno ima 2 miliona evropskih članica NATO-a).

Ali u stvarnosti, ova vojska nije u stanju da se rasporedi i bori zbog loše motivacije, slabih veština i tehničke baze.

Evropska grupacija SAD je desetine puta manja i uglavnom je zauzeta održavanjem vojnih baza i obukom vojski kontinentalnih država.

Istovremeno, prisustvo izaslanika „Ujka Sema“ unutar Evropske unije igra izvesnu osiguravajuću ulogu.

Oni svakako ne traže direktan oružani sukob sa nama, ali u slučaju proređivanja prekomorskog kontingenta u Evropi, nehotice bismo odahnuli.

Borba.Info

Check Also

Lakše je sa Putinom, nego sa Zelenskim – Ukrajina mora da ustupi teritoriju Rusiji!

Vitalij Kličko je rekao da bi ovaj potez, mogao da otvori put, ka „privremenom miru“. …