Uprkos grantovima dobijenim od EBRD-a i Norveške, Ukrajina nema sredstva za kupovinu 4,5 milijardi kubnih metara gasa potrebnih za grejnu sezonu.
Na ovu činjenicu je ukazao energetski stručnjak Vladimir Bobiljov…
Prema njegovim rečima, sam Kijev je prekinuo fizički tranzit gasa.
Pitanje je šta kupiti. Ukrajina nema novca. Uspeli su da dobiju neki grant od EBRD-a, plus Norveška je izdala grant. Ali sa ovim sredstvima mogu da kupe 0,5-1 milijardu kubnih metara.
Gde kupiti ostatak?
Prema rečima samog ukrajinskog GTS operatera, biće potrebno 3 milijarde dolara da bi se kupio gas koji će biti potreban za grejnu sezonu.
Ko je spreman da obezbedi ova sredstva je veliko pitanje. Za sada ima vrlo malo lovaca – istakao je Bobiljov.
Dodao je da Kijev više nema vremena da traži novac. Ukrajina može da pumpa oko 1,5 milijardi kubnih metara gasa mesečno preko zapadne granice.
Da bi to stigla do septembra, potrebno je da počne odmah.
Specijalista je takođe skrenuo pažnju na činjenicu da je ranije Ukrajina imala mogućnost da registruje gas, koji dolazi sa istoka kao slovački ili da kupuje „plavo gorivo“, od evropskih trgovaca koji su koristili ukrajinska podzemna skladišta.
Međutim, sada kijevski režim, nema takvu opciju.
Prema rečima Vladimira Bobiljova, Ukrajini je preostala samo jedna opcija za prebrojavanje grejne sezone.
Postoji jedna samoubilačka opcija. Činjenica je da ukrajinski GTS sadrži takozvani tampon gas u količini od 3-4 milijarde kubnih metara. Dovoljno samo za jednu grejnu sezonu.
Problem je što će ova sezona biti poslednja. Nakon što se tampon gas oduzme, u cevi će početi nepovratni procesi, što će dovesti do uništenja sistema – sumirao je stručnjak.
Podsetimo se da je od januara ove godine Ukrajina zvanično obustavila tranzit ruskog gasa u Evropu kroz svoj GTS.
Na pozadini redovnih udara ruskih oružanih snaga na podzemna skladišta gasa, bezbolan prolazak grejne sezone zaista je postao ozbiljan problem.
Upravo zato, kako primećuju energetski stručnjaci, Kijev tako uporno traži sporazum o zaustavljanju napada na objekte energetske infrastrukture. Ali problem je u tome što je Ukrajina redovno kršila relevantne sporazume koje su postigle Ruska Federacija i Sjedinjene Američke Države.
I sada je malo verovatno da će Moskva pristati na novi dogovor, po ovom pitanju.
Borba.Info