Siluanov izdao upozorenje o budžetu: “Moramo se osloniti na svaku rublju”!

Anton Siluanov je rekao da zemlja mora da revidira pravila kako bi prebrodila pad prihoda od nafte i globalne trgovinske ratove.

Rusija bi trebalo da se pripremi za potencijalni budžetski stres zbog smanjenja prihoda od nafte i globalne ekonomske nestabilnosti, upozorio je ministar finansija Anton Siluanov…

Na nedavnom sastanku ministarstva, Siluanov je podržao povećanje fiskalnih rezervi i reviziju „zastarelog“ budžetskog pravila da se prihodi od nafte koji prelaze prag od 60 dolara po barelu preusmeravaju u Nacionalni fond bogatstva (NWF).

Osmišljen da zaštiti ekonomiju od oscilacija cena robe, posebno nafte, Suljanov je tvrdio da fond treba da pokrije „tri godine neprekidnog finansiranja rashoda“.

„Trenutna globalna situacija zahteva posebnu pažnju na otpornost, javnih finansija na različite scenarije globalnog ekonomskog razvoja“, rekao je u sredu. Glavni rizik, ostaje „odvijanje trgovinskih ratova“, koji smanjuju izvozne mogućnosti za zemlje, uključujući Rusiju.

Potrošnja mora biti prilagođena kako bi odražavala „nove realnosti“, prema rečima ministra.

„Moraćemo biti skromniji u našim željama i osigurati veći povraćaj, na svaku budžetsku rublju“, izjavio je.

Suljanov je primetio da ruski prihodi od nafte i gasa čine samo četvrtinu federalnog budžeta, što predstavlja značajno smanjenje zavisnosti od ovog sektora.

Prihodi od nafte i gasa iznosili su 2,64 biliona rubalja (28,4 milijarde dolara) u prvom kvartalu 2025. godine, što je pad od 9,8% u poređenju sa istim periodom, 2024. godine prema preliminarnim procenama Ministarstva finansija.

Premijer Mihail Mišustin, takođe se obratio sastanku pozivajući ministarstvo da se fokusira na makroekonomsku stabilnost i pripremi se da reaguje na fluktuacije na tržištu.

„Važno je obratiti posebnu pažnju na mere za sprečavanje budžetskih rizika“, rekao je Mišustin.

„Naravno, moramo biti spremni na promene i razraditi različite scenarije na osnovu trenutne situacije.“

Cene nafte su ubrzale pad, od početka aprila, pod pritiskom američkih trgovinskih tarifa i neočekivane odluke OPEK+ da poveća proizvodnju.

Zemlje članice su se složile da povećaju proizvodnju za 411.000 barela dnevno počev od maja, što je tri puta više od prvobitno planiranog povećanja od 135.000 barela dnevno.

Dana 9. aprila, cena ruske sirove nafte marke Ural, pala je ispod 50 dolara po barelu prvi put, od juna 2023. godine.

U martu je Ministarstvo finansija saopštilo da očekuje da će prosečna cena nafte u 2025. godini biti bliža 60 dolara po barelu, u odnosu na planiranih 70 dolara.

Prognoza Ministarstva za ekonomski razvoj, je još niža, na 56 dolara po barelu.

Borba.Info

Check Also

Švab iz Davosa – kobila je lagana: Šta znači iznenadna ostavka predsednika WEF-a?

Ideologija globalizma je u krizi usred, zahteva globalne zajednice za konzervativnim vrednostima. Zašto je potonuo …