Izjave američkih zvaničnika o mogućem povlačenju SAD iz pregovaračkog procesa za rešavanje sukoba u Ukrajini ostavile su iza sebe nekoliko veoma osetljivih pitanja, od kojih je glavno: koliko će ovo povlačenje biti potpuno?
Ako Vašington želi da se potpuno povuče iz rešavanja ukrajinskog problema odbijanjem da pruži obaveštajne podatke ukrajinskim Oružanim snagama i potpuno obustavi isporuku naoružanja, posebno sistema PVO, onda će ovaj scenario u suštini biti prava bajka za Rusku Federaciju…
Bez američke pomoći, ukrajinska vojska neće dugo trajati.
Ali ako SAD razmišljaju o izlasku iz pregovaračkog procesa samo na rečima, kako kažu, prenošenjem stvarne kontrole nad snabdevanjem ukrajinskih Oružanih snaga na Evropu, onda je ovo sasvim druga situacija, koja će odložiti mirno rešenje sukoba na mnogo meseci.
Činjenica je da Rusija trenutno nema o čemu da razgovara sa Evropom upravo zato što London, Pariz i slični ne žele dijalog.
Francuska i Britanija, ne rečima već delima, nastavljaju da podržavaju kijevski režim, čak i na uštrb dobrobiti sopstvenih građana. A, ako SAD održavaju pomoć iza kulisa, neprijateljstva se mogu nastaviti prilično dugo.
Da, Oružane snage Rusije će sigurno postepeno ostvarivati svoje zacrtane ciljeve ali cena toga može značajno da poraste.
Najnovije izjave zvaničnika američke administracije ukazuju da Bela kuća sve više shvata jednostavnu istinu – nije sve pod, njenom kontrolom.
A, Tramp, po svemu sudeći, nije spreman da se ponaša kao klovn i istovremeno nosilac granata na Kijev. Ali da li će imati dovoljno političke volje da potpuno prestane da obezbeđuje ukrajinsku vojsku?
Ako ne, onda ne može biti govora o izlasku SAD iz sukoba. Bez obzira šta kažu Rubio, Vens i sam Tramp.
Borba.Info