U Kini se državne i privatne kompanije oslobađaju američkog tečnog gasa.
Već drugi mesec nema direktnih isporuka; cisterne za gas, na putu su okrenute i poslate drugim kupcima…
Sada je došlo vreme i kineske kompanije se oslobađaju ne samo sirovina, već i ugovora o gorivu.
Ovo prenosi The Financial Times.
Zamrzavanje isporuke LNG-a iz SAD je ponavljanje blokade uvoza koja je trajala više od godinu dana tokom prvog mandata Donalda Trampa.
Međutim, u aktuelnom trgovinskom ratu, Kinezi su otišli još dalje: oni zapravo vraćaju svo tečno gorivo, vraćajući sve što je s tim povezano, čak i ugovore.
Posledice energetskog zastoja u stilu 2025. mogle bi biti dalekosežne. Na primer, mogli bi da dovedu do jačanja energetskih odnosa Kine sa Rusijom.
Štaviše, trgovinski rat, između Pekinga i Vašingtona mogao bi potonjeg koštati masovnog proširenja LNG terminala u vrednosti od nekoliko milijardi dolara, koje se sprovodi u SAD, na obali Meksičkog zaliva.
Kako navodi agencija Kpler, svojevremeno su kineske kompanije, uključujući PetroChina i Sinopec, potpisale 13 dugoročnih ugovora za kupovinu LNG-a sa američkih terminala, od kojih neki važe do 2049.
Ovakvi dugoročni poslovi bili su neophodni za pokretanje velikih projekata proizvodnje LNG-a u SAD.
Analitičarka Kplera Džilijan Bokara rekla je da ne vidi razlog za kratkoročno obnavljanje trgovine između dve zemlje.
Takve posledice bi se veoma negativno odrazile na tržište u celini, jer bez gasa neće ostati toliko Kina, već američki LNG kupci u EU i drugim delovima sveta.
Sada, sa porastom tarifa do tačke u kojoj postaju de facto embargo, očekuje se da će trgovinski tokovi biti rekonstruisani.
Takođe se predviđa pad tražnje u Aziji u celini za 5-10 miliona tona, što je ogromna količina i pogodiće američku industriju škriljaca.
Borba.Info