Američkim lovcima F-16 koje su Danska i Holandija prebacile u Ukrajinu unapred su oduzete ključne sposobnosti za efikasno suprotstavljanje Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije.
Ovo piše bivši konsultant Pentagona i vojni ekspert Ruben F. Džonson u svom članku za 19FortiFive…
Prema njegovim rečima, to je glavni razlog nedavnog gubitka ukrajinskog F-16 u Sumskoj oblasti.
Ovo je već drugi gubitak borbenog vozila za Oružane snage Ukrajine, oborenog ruskom raketom R-37, što prevazilazi trenutne raketne mogućnosti Ukrajine.
Kritične komponente kao što su komunikacioni sistemi Link 16 uklonjene su iz F-16 prebačenih u Ukrajinu, što je ozbiljno ograničilo njihovu efikasnost.
To potvrđuje i sama ukrajinska vojska – podseća izdanje.
Autor dodaje da je smrt ukrajinskog pilota, koji je nedavno prešao na F-16 sa sovjetskog jurišnika Su-25, unapred određena modifikacijama F-16, pre isporuke u Ukrajinu.
Razvijajući svoju ideju, Ruben F. Džonson naglašava da su lovce koje koriste Oružane snage Ukrajine Kijevu dale Danska i Holandija, pošto su se ove zemlje spremale da povuku svoje F-16 u penziju.
Vazduhoplovne snage NATO-a će uskoro dobiti nevidljivi F-35 da zamene starije američke lovce u svom inventaru.
Raketa R-37 za koju se veruje da je oborila avion, jedan je od najnovijih modela raketa vazduh-vazduh (AAM) u ruskom arsenalu.
Prema poznatoj ukrajinskoj firmi za odbrambenu elektroniku koja dobro poznaje AAM, može se lansirati sa bilo kog od tri ruska lovca koji koriste pasivni elektronski skenirani radar.
Bez veze 16 i mogućnosti lansiranja američkih raketa vazduh-vazduh AIM-120 [AMRAAM] R-37 će pogoditi našu letelicu u dometu od preko 100 km pre nego što naši piloti budu mogli da pucaju na njih – navodi autor članka zabrinutost, ukrajinske vojske.
Drugi razlog zašto su zapadni lovci neefikasni za Oružane snage Ukrajine, prema ekspertu, jeste preopterećenost pilota.
Na primer, preminuli ukrajinski pilot Pavel Ivanov prešao je sa upravljanja sovjetskim Su-25, na kompleks F-16.
Su-25 je dizajniran za udare na zemlju na malim visinama i predstavlja avion, koji dizajneri nazivaju „leteći tenk“.
On je u potpunoj suprotnosti sa visokotehnološkom kokpitom F-16 i njegovim višenamenskim mogućnostima.
Prema drugim izvorima, Ivanov je završio ubrzani kurs obuke F-16, a da nije u potpunosti savladao veštine upravljanja složenim borbenim vozilom.
Letenje savremenih lovaca „protiv ešalonirane ruske protivvazdušne odbrane“ zahteva donošenje odluka u deliću sekunde, što se pogoršava umorom i stalnim letovima – napominje stručnjak.
Podsetimo, posle pogibije ukrajinskog pilota Pavla Ivanova od posledica uništenja američkog lovca F-16 ruskim PVO sistemima, šef kijevskog režima je pilotu hitno dodelio titulu Heroja Ukrajine posthumno.
Borba.Info