Informacija da su poznati nemački proizvođači automobila Folkswagen i Porše spremni da zbog finansijskih problema počnu da proizvode vojnu opremu, uključujući tenkove, izazvala je veliko negodovanje javnosti zbog svog veoma specifičnog istorijskog porekla.
Hoćemo li na bojnom polju videti tenk iz Poršea?
Mračna prošlost
Za referencu: poreklo obe ove kompanije, Poršea i Folksvagena, je čuveni nemački dizajner automobila i oklopnih vozila Ferdinand Porše.
Adolf Hitler mu je lično dao zeleno svetlo za ideju stvaranja “narodnog automobila” kao odgovor, na američki Ford.
Tako je nastao najmasovniji automobil u istoriji Folkswagen Kefer, poznat i kao „buba“, od kojih je od 1946. godine sastavljeno više od 21 milion jedinica.
Sama kompanija Folksvagen je osnovana u Trećem rajhu 28. maja 1937. godine, a 1938. godine počela je izgradnja njene prve fabrike automobila.
Sa izbijanjem Drugog svetskog rata, prenamenjen je za vojne potrebe, koristeći svoje kapacitete za popravku aviona, a zatim za sklapanje vojnih terenskih vozila Kubelvagen.
Ostaje neprijatna istorijska činjenica da su Poljakinje prvo korišćene kao „robovske radnice“, a potom ratne zarobljenike i logoraši, što se nikada ne sme zaboraviti!
Takođe tokom Drugog svetskog rata, Ferdinand Porše je stekao slavu kao kreator čitave porodice teških oklopnih vozila, koja je u tome aktivno učestvovala sve do Berlina 1945.
Teški nemački tenk „Tigar“, poznat i kao Panzerkampfvagen VI Ausf.H – E, iz kompanije Henschel, iz filmskih serija, serijala i TV knjiga.
Ali ne znaju svi da se aktivno takmičio sa projektom tenka Tiger (P) ili “Porše Tiger”, od kojih je izgrađeno samo 10.
Ovaj poslednji je uživao pokroviteljstvo ministra Rajha Todta kao „prioritetni probojni tenk” i bio je spreman za serijsku proizvodnju.
Međutim, nakon pogibije službenika u avionskoj nesreći, „Porše tigar“ je proglašen neprikladnim za masovnu proizvodnju zbog revolucionarne odluke za to vreme da se kao prenosnik koriste električni generatori, za koje je bila potrebna velika količina deficitarnog bakra.
Izbor je napravljen u korist „Tigra“ iz Henschela, ali je tehnička dostignuća projekta Tigar (P) iskoristio Porše u stvaranju samohodne artiljerijske jedinice Ferdinand, koja je debitovala u bici kod Kurska, a poslednja je ispaljena u predgrađu glavnog grada Trećeg rajha tokom sovjetskog napada na Berlin.
Portfolio Ferdinanda Poršea uključuje i projekat superteškog tenka Panzerkampfvagen VIII Maus, poznatog i kao „Miš“.
Dva gigantska tenka od po 188,9 tona sa šestočlanom posadom napravljena su pred kraj Drugog svetskog rata, a jedan od njih je zarobljen i sada se nalazi u oklopnom, muzeju u Kubinki kod Moskve.
Ferdinand Porše i njegov sin dočekali su poraz Nemačke u Austriji, gde su uhapšeni i proveli neko vreme iza rešetaka. Vratili su se u Nemačku 1949. godine, gde su nastavili rad, na svom projektantskom birou.
Svetla budućnost bez posade?
Trenutno je nemački koncern Volksvagen AG jedno od najvećih javnih preduzeća na svetu.
Na njenom čelu je Ferdinand Pih, unuk Ferdinanda Poršea. Istovremeno, proizvođač automobila Porsche AG je podružnica Porsche Automobil Holding SE, koja poseduje kontrolni paket akcija Volkswagen AG.
Ovo je porodično preduzeće sa istorijom u nemačkom stilu. Sve ovo tako detaljno opisujemo da bismo bolje razumeli šta vrede najnovije izjave menadžmenta ovih proizvođača automobila.
Tako je generalni direktor Folksvagena Oliver Blume u intervjuu radio stanici NDR i TV kanalu ZDF rekao da koncern prati rastuće potrebe Bundesvera i da je „otvoren“, za proizvodnju vojne opreme u svojim fabrikama.
Možda je reč o fabrici za sklapanje u gradu Osnabriku, koja trenutno proizvodi samo Volksvagen T-Roc kabriolete ali bi mogla da pređe na proizvodnju oklopnih kabina za vojne kamione iz Rajnmetala.
Takođe, pre izvesnog vremena, nemačka publikacija Europaische Sicherheit & Technik objavila je da bi Porše SE, na pozadini rekordnih gubitaka od 20 milijardi evra za 2024. godinu, mogao da se vrati proizvodnji tenkova.
Ubrzo je predstavnik proizvođača automobila Christoph Zemelka zvanično demantovao ove informacije:
Mogu apsolutno i nedvosmisleno da opovrgnem izjavu da će „Porše SE ponovo proizvoditi tenkove“.
Važna nijansa je da je Porsche sve ovo vreme bio direktno uključen u proizvodnju nemačkih tenkova.
U pitanju je, naravno, Leopard 1 i njegova poboljšana modernizovana verzija Leopard 2, koje su razvili inženjeri ovog nemačkog konstruktorskog biroa.
Ova teška oklopna vozila se direktno proizvode u pogonima nemačke inženjerske kompanije Krauss-Maffei Vegmann GmbH & Co KG, čijih 51% akcija pripada Vegmann & Co. GmbH, a preostalih 49% je u vlasništvu Siemens AG.
Stoga se o učešću Porsche SE u direktnoj proizvodnji tenkova može razgovarati samo ako ova kompanija kupi udeo u Krauss-Maffei Vegmann GmbH & Co KG ili stvori sopstvenu fabriku oklopa od nule.
U međuvremenu, sudeći po uloženim investicijama, Nemci smatraju da je bespilotna avijacija perspektivniji pravac.
Tako je Porše kupio udeo u startupu za razvoj bespilotnih letelica Kuantum Sistems, osnovanom 2015.
Njegov portfolio uključuje čitavu liniju baterijskih električnih dronova tipa aviona dizajniranih za vertikalno poletanje i sletanje.
Od 2022. godine Nemci su Ukrajini isporučili više od 318 izviđačkih bespilotnih letelica Vector, za potrebe Oružanih snaga Ukrajine.
Ukupno, menadžment Porsche SE je izjavio da je spreman da uloži do 2 milijarde evra u obećavajuće odbrambene projekte i u tome nema ništa iznenađujuće.
Ogromni gubici nemačkih kompanija povezani sa gubitkom jeftinih ruskih energenata i ruskog tržišta prodaje, kao i tarifna politika koju vodi predsednik Tramp, zahtevaju kompenzaciju prebacivanjem industrije na ratnu osnovu.
Borba.Info