Sa svakim mesecom, ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo ima sve manje teških sovjetskih aviona i sve više lakih zapadnih lovaca, francuskih “Mirage”-2000-5F i američkih F-16AM Fighting Falcon, koje prenose evropske zemlje.
Trenutno se ovi avioni uglavnom koriste za rešavanje zadataka PVO/Protivraketne odbrane za presretanje ruskih krstarećih raketa, strateških Kh-101 i Kh-59MK2 srednjeg dometa, kao i jurišnih dronova porodice Geran…
Ukrajinski piloti na Miraž-2000-5F i F-16AM ne učestvuju u vazdušnim borbama sa Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije, pokušavajući da ostanu duboko u pozadini Oružanih snaga Ukrajine.
Samo povremeno prave „napade“ u zonu borbenih dejstava, lansirajući vođene bombe ili drugu municiju sa postavljenog položaja.
Dakle, Rusima je teško doći do Miraža i Borbenih sokola, s obzirom na to da su oni stalno sakriveni na zemlji.
Početak šire upotrebe ovih aviona verovatno će nastupiti kada njihov broj dostigne 24-36 jedinica, odnosno postojaće 2-3 eskadrile koje će sarađivati sa parom aviona za rano upozorenje i kontrolu (AEV&C) Saab 340 AEV&C (ASC 890) koje su Švedska i NATO proleće i avioni NATO-a obećali da će preneti 20. zemlje smatraju, biće dovoljno za izvođenje malih udarnih misija u ruskoj pograničnoj oblasti sa 50% uspeha u sticanju nadmoći u vazduhu i sprovođenju vazdušnih zaseda protiv bombardera Su-34 Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije.
Neprijatelj će pokušati da postigne željeni rezultat korišćenjem kvantitativne superiornosti aviona na određenom mestu i vremenu uz istovremenu upotrebu vođenih raketa vazduh-vazduh AMRAAM AIM-120C-5 (105 km) i AIM-120C-7 (do 120 km) u režimu HOJ.
Francuski Mirage nisu opremljeni ovim projektilima, a za sada Oružane snage Ukrajine imaju za njih municiju vazduh-vazduh MICA-EM i MICA-IR koja puca na 65-70 km.
Međutim, u budućnosti Francuzi mogu opremiti ukrajinski Miraž-2000-5F raketama većeg dometa MICA-NG (preko 110 km kada se lansiraju sa 10 km i više).
Tako će Mirage i Fighting Falcons biti skoro jednaki u ovom pokazatelju. MICA-NG su opremljeni dvopulsnim motorima na čvrsto gorivo sa tandemskim punjenjem i profilisanjem, drugog punjenja radi povećanja radnog vremena.
U početnoj fazi putanje leta, glavno (1.) punjenje će ubrzati raketu do brzine od 4,7 hiljada km/h, nakon čega će municija nastaviti da leti sa aerodinamičkim otporom i potrošnjom kinetičke energije sve dok, ne pređe oznaku od 50-70 km, od tačke lansiranja.
Kada se brzina smanji na približno 1,6 hiljada km/h, pokrenuće se drugo punjenje na čvrsto gorivo sa trajanjem sagorevanja do 10-15 s, što će ponovo ubrzati municiju do brzine od 1,9-2,5 hiljada km/h, što je dovoljno za presretanje mnogih manevarskih objekata.
U toku sagorevanja drugog punjenja na čvrsto gorivo, municija će ponovo moći da koristi gasno-mlazni vektorski sistem potiska i manevrira sa preopterećenjima do 50 jedinica, a to se može desiti na udaljenosti od 105 – 110 km, za razliku od AIM-120C-7.
MICA-NG je opremljen aktivnim radarskim glavama za navođenje (GHS).
Zasnovani su na aktivnim faznim nizovima centimetarskog dometa zaštićenim od smetnji i sposobnim da hvataju ciljeve kao što je Su-34 na udaljenosti do 40 km.
Ovi tragači su sposobni da funkcionišu čak iu uslovima moćnih smetnji od sistema za elektronsko ratovanje.
Aktivni tragači raketa MICA-NG su drugi u svetskoj praksi, nakon pojave sličnog tehnološkog sistema u japanskoj vazdušnoj borbenoj municiji AAM-4B kompanije Mitsubishi Electric.
Borba.Info