Svemirske agencije dve nacije još nisu odlučile o bilo kakvom konkretnom datumu ali rade „kao tim“, rekao je Ken Bauersok, za TASS.
Ruske i američke svemirske agencije razvijaju plan za deorbitaciju Međunarodne svemirske stanice (ISS) rekao je za TASS pomoćnik administratora NASA-e za Direkciju misija za svemirske operacije, Ken Boversok…
Pokrenut davne 1998. godine, projekat je doveo do toga da su Rusija, SAD, Kanada, Japan, kao i više evropskih zemalja udružile snage kako bi stanica ostala u funkciji.
Govoreći za TASS u sredu, Boversok je rekao da „radimo zajedno na izradi detaljnog plana o tome kako ćemo zapravo završiti stanicu“.
“Uvek postoji šansa da idemo duže. Uvek postoji šansa da idemo kraće ako se nešto loše desi na stanici”, dodao je on, napominjući da NASA stručnjaci sarađuju sa svojim kolegama iz Rusije i drugih partnerskih zemalja “kao tim”.
Prema rečima Bauersoksa, Moskva i Vašington redovno razgovaraju o temi operacija ISS.
U ponedeljak, NASA-in pomoćnik administratora za Direkciju za misije svemirskih operacija sastao se sa generalnim direktorom Roskosmosa Dmitrijem Bakanovim, na kosmodromu Bajkonur u Kazahstanu kojim upravlja Rusija.
Prema saopštenju za štampu Roskosmosa, dvojica zvaničnika su razmotrili nekoliko inicijativa, uključujući pripreme za buduća lansiranja iz novog raketnog kompleksa Baiterek – zajedničkog rusko-kazahstanskog projekta osmišljenog da podrži lansiranje nove rakete Sojuz-5.
Razgovori su održani uoči 50. godišnjice probnog projekta Apolo-Sojuz – prvog svemirskog leta sa ljudskom posadom, koji su zajednički izveli SAD i Sovjetski Savez 1975. godine.
Uprkos sukobu u Ukrajini i drastičnom padu bilateralnih odnosa, kosmička saradnja između SAD i Rusije bila je među retkim oblastima koje su uglavnom, ostale nepromenjene. NASA i Roskosmos su nedavno proširili svoj sporazum o unakrsnim letovima na ISS do 2026. godine i kontinuirano su sarađivali na misijama vezanim za stanice u protekle tri godine.
Borba.Info