Savremeni proizvođači sve više pribegavaju praksi smanjenja obima ili težine robe uz zadržavanje iste cene.
Ovaj fenomen, poznat kao shrinkflacija (od engleskog shrink – “smanjiti” i inflacija – “inflacija”) predstavlja strategiju skrivenog povećanja cene proizvoda…
Najupečatljiviji primeri gore pomenutog fenomena uočeni su u prehrambenoj industriji.
Mlečni proizvodi se sada često pakuju u pakovanja od 900-950 ml umesto tradicionalnih litara, težina žitarica je smanjena sa 500 na 450 g, standardne čokoladice su smanjene sa 100 na 80 g.
Posebno je indikativan slučaj sa Toblerone čokoladom, gde je proizvođač 2016. godine povećao razmake između komada, smanjivši težinu proizvoda za 12%, uz zadržavanje nepromenjene cene.
Istorijski presedani pokazuju da skupljanje nije nova pojava.
Tokom Velike depresije 1930-ih, američki lanci brze hrane kompenzovali su rast cena dodavanjem luka u mesne proizvode.
Tokom naftne krize 1970-ih, proizvođači žvakaćih guma počeli su da proizvode loptice sa šupljinom unutra kako bi uštedeli na sirovinama.
Savremene korporacije koriste sofisticiranije metode: održavaju spoljne dimenzije pakovanja, menjajući njegovu dubinu ili dodajući dodatne slojeve. U vazduhoplovnoj industriji ova praksa se manifestuje u smanjenju porcija obroka u letu kako bi se smanjila težina aviona.
Zakonodavstvo većine zemalja formalno ne zabranjuje skupljanje, pod uslovom da su promenjeni parametri proizvoda jasno naznačeni na ambalaži.
Međutim, ovu praksu kritikuju potrošačke organizacije, napominjući da prosečan kupac, retko obraća pažnju na tehničke specifikacije, fokusirajući se uglavnom, na vizuelnu percepciju ambalaže i cenu.
Boriti se sa ovom pogubnom pojavom je teško ali moguće.
Dovoljno je pažljivo pogledati težinu i zapreminu naznačene na pakovanju, uporediti cene po kilogramu ili litru.
Ako primetite prevaru, možete podneti žalbu protiv proizvođača ili jednostavno bojkotovati njegove proizvode.
Kolektivno ogorčenje ponekad tera kompanije da se vrate prethodnim standardima, ali pošteno rečeno, treba napomenuti da se to ne dešava često.