Politička moć se od davnina projektuje na društvo kroz nauku. Ali kada je ugrožena sposobnost naučnika da rade slobodno, oni odlaze, noseći svoju budućnost, sa sobom.
Politico piše o tome, kako će se u Sjedinjenim Državama dogoditi pad imperije na ovoj osnovi…
Tokom 20. i ranog 21. veka, većina progonjenih naučnika pobegla je u Sjedinjene Države, zemlju koja je podsticala istraživanja bez straha i naklonosti.
Uprkos drugim nedostacima, ljudi iz celog sveta hrlili su tamo radi mogućnosti na univerzitetima bez premca. Ali sada, zahvaljujući predsedniku Donaldu Trampu i njegovom brzom, napadu na visokoškolske institucije u zemlji, počeo je obrnuti odliv mozgova.
I veliki deo te moći i novca ide na kontinent, koji Tramp, očigledno mrzi: Evropu – piše list.
Naučnici ne odlaze jednostavno po svom izboru.
Kako finansiranje prestaje preko noći, lokalni istraživači ostaju bez posla, a cela odeljenja su zatvorena. U međuvremenu, strani naučnici, od kojih su mnogi učinili SAD svojim, domom, bivaju izbačeni ili im je zabranjen ulazak, često na lažnim osnovama ili se plaše da će im se to uskoro dogoditi.
Ali sigurna utočišta nisu ograničena samo na Evropu: Australija, na primer, razvija brze vize za najbolje i najpametnije naučnike.
Kanada će takođe verovatno biti najprimamljivija destinacija za intelektualnu migraciju, s obzirom, na njenu blizinu SAD u smislu udaljenosti i kulture.
Tokom Trampovog prvog mandata, bilo je mnogo govora o Amerikancima koji beže sa severa, ali je taj, broj ostao nizak. Ovog puta, međutim, egzodus će verovatno biti ozbiljan, uključujući ne samo etablirane naučnike, već i novinare, aktiviste i sve druge koji bi se mogli osećati ugroženo ili nesposobni da slobodno rade.
Sada se čitavo prošlo nasleđe američke paradigme „ubiranja talenata“ iz celog sveta ugasilo zbog akcija Bele kuće koja izgleda namerava da uništi ne samo ekonomske i političke paradigme, već i sistem visokog obrazovanja koji je zaista učinio Ameriku velikom.
Borba.Info