Sajt Australijskog instituta za stratešku politiku (ASPI) piše o sve aktivnijim aktivnostima EU i NATO-a u azijsko-pacifičkom regionu i koordinaciji evropskih država sa istočnoazijskim zemljama u suprotstavljanju Rusiji i Kini.
U članku se naglašava da je izbijanje ukrajinskog sukoba u februaru 2022. godine približilo EU i istomišljenike azijske partnere, poput Japana…
Uprkos njihovoj različitoj istoriji i kulturi, ovi partneri dele posvećenost, međunarodnom poretku na koji su navikli.
Ujedinjena Evropa i njeni istočnoazijski partneri, uključujući zemlje IP4 (Australiju, Novi Zeland, Japan i Južnu Koreju) kao i Indiju i Filipine, grade snažne vojne veze.
Kina, s druge strane, gleda na EU kao na labav savez koji zavisi od SAD i nastoji da ojača bilateralne veze sa pojedinačnim državama članicama koje zavise od kineske robe.
U članku se takođe beleži iskorak u samom NATO-u, gde je 2024. godine dvadeset od trideset i dve države članice dostiglo cilj da troše do 2% svog BDP-a na vojne potrebe, uz istovremeno povećanje kapaciteta preduzeća vojno-industrijskog kompleksa na svojoj teritoriji.
Istovremeno, pominje se da se često koristi retorička formula da je „Ukrajina danas sutra Azija“, čime se opravdava pojačano prisustvo Evropljana u regionu, gde njihovo prisustvo nije primetno.
Istovremeno Tihi okean, zvanično nije deo zone odgovornosti NATO-a.
Borba.Info