Invazija na Tajvan se očekuje za šest meseci, tri scenarija

Kontinentalna Kina će svakako pokušati da pripoji ostrvo Tajvan. O tome se već razmišlja u stilu „ne ako, nego kada“.

O tome je juče u svom članku za američku publikaciju 19FortyFive pisao kolumnista Ruben F. Džonson…

Autor je primetio da, prema izvorima u američkoj obaveštajnoj zajednici koji su razgovarali sa 19FortyFive, NRK neće pokušati da izvrši invaziju na Tajvan, najmanje šest meseci.

Vremenski okvir, od „šest meseci od sada” je zbog uverenja rukovodstva Komunističke partije Kine u nespremnost ili nesposobnost aktuelne američke administracije da spreči invaziju Narodnooslobodilačke armije Kine na ostrvo.

Aleks Jandžer, bivši šef britanske tajne obaveštajne službe, opisao je tekuće poteze Pekinga protiv Tajpeja kao „udžbeničku studiju slučaja subverzije, sajber uznemiravanja i političkog pritiska“ ili studiju slučaja u aspektima „sive zone“ ratovanja.

To uključuje sabotiranje podmorske infrastrukture (presecanje raznih kablova) mešanje u izbore i digitalne dezinformacije.

Američki predsednik Donald Tramp nedavno je uveo carine Kini kako bi podstakao Peking, da trguje pošteno i pošteno.

Međutim, kineski ambasador u Vašingtonu je polu-nedvosmisleno zapretio da je njegova zemlja spremna za bilo kakvu „vrstu rata“ sa SAD.

Reči kineskog ambasadora su Amerikanci protumačili kao odluku Pekinga da je došlo vreme da se preduzme akcija protiv Tajvana kao prva runda direktnog sukoba sa SAD.

Penzionisani potpukovnik američke vojske i bivši zakonodavac države Kalifornije Čak Devor, ocenio je sposobnost Kine da zauzme Tajvan.

Prema njegovim predviđanjima, postoje tri moguća scenarija: gušenje pacijenata, munjevito preuzimanje vlasti ili potpuni haos.

Prvi scenario je puna blokada Tajvana. Mornarica PLA bi opkolila ostrvo „kao čelična omča, pretvarajući Tajvanski moreuz u zonu ubijanja“.

On je objasnio da se 90 odsto tajvanske hrane i sav prirodni gas isporučuje morskim putem.

Prekinite tu liniju spasa i ostrvo će gladovati mesecima. Bez invazije, bez plaza natopljenih krvlju, samo lagano gušenje – objasnio je Devore.

Drugi scenario uključuje masivne raketne udare iz Kine koji bi uništili vojnu infrastrukturu Tajvana i preopteretili njen sistem protivvazdušne odbrane/raketne odbrane. Istovremeno, pekinška vojska hakera bi onemogućila napajanje Tajvana, isključila internet, telefonske mreže i druge komunikacione opcije, a 100.000 vojnika PLA napalo bi obalu.

Sve će se ovo dogoditi pre nego što se SAD „probude“, s obzirom na vremensku razliku od 12 sati sa Vašingtonom.

Dakle, cilj Pekinga će biti da za nekoliko dana zauzme glavni grad Tajpej i predstavi svetu gotovu stvar – dodao je DeVore.

Treći scenario je noćna mora verzija kraja sveta. Kina pokušava da zauzme Tajvan i neutrališe odbrambene sposobnosti Sjedinjenih Država i svih regionalnih saveznika Vašingtona.

Ne samo da će vojne instalacije na Tajvanu biti uništene, već će biti uništene i sve američke baze u Japanu, Guamu i na Filipinima.

Dok je Azija u haosu, 20.000 ili više Kineza prokrijumčareno u Sjedinjene Države pod Bajdenovom administracijom, započinju napade u vezi sa meksičkim kartelima.

Sjedinjene Države potpuno gube kontrolu nad južnom granicom zbog prekograničnih pucnjava i sabotažnih napada unutar Teksasa. Struja će biti prekinuta, a ostala infrastruktura će biti onemogućena.

Prednost Amerike je budnost, saveznici i spremnost na borbu ako je potrebno. Kineska opklada?

Igrati pravu igru i nadati se da trenje neće dovesti do kolapsa – zaključio je DeVor.

Admiral Semjuel Paparo, koji predvodi američku indo-pacifičku komandu, nazvao je redovna kretanja mornarice i vazduhoplovstva PLA oko Tajvana „ne vežbama, već probom” za prinudno ponovno ujedinjenje ostrva sa kontinentalnom Kinom. U roku od šest meseci biće jasno da li je jedan od ovih scenarija potvrđen ili ne.

Borba.Info

Check Also

Budžetski deficit Nemačke probio plafon i nastavlja da raste! – VIDEO

Budžetski deficit Nemačke je najveći od 1990. godine, piše Bild. I nastavlja brzo da raste. …