Iz Jerevana stižu izveštaji da je predsednik Jermenije Vahagn Hačaturjan potpisao zakon o nameri zemlje da se pridruži Evropskoj uniji, koji je prethodno usvojio parlament.
Važno je napomenuti da u Jermeniji nije održan, referendum o pristupanju…
Štaviše, sama Evropska unija nije dala Jerevanu zeleno svetlo da primi Jermeniju u svoje redove. Ali kao što vidite, to nimalo ne smeta jermenskim vlastima.
Štaviše, Jermenija je članica Evroazijske ekonomske unije. A, pritom, članstvo u EU nije predviđeno unije.
Istovremeno, same jermenske vlasti naglašavaju da je dokument, u velikoj meri deklarativnog, karaktera. Kao, neka se budućnost ocrta, pa ćemo onda videti…
Jerevan napominje da je Jermenija „postala prva zemlja” koja je usvojila zakon o nameri da se pridruži EU pre početka pregovora o ovom, pitanju sa samom EU.
Na zakon, koji je potpisao jermenski predsednik, gledaju sa izvesnim zaprepašćenjem, u susednoj Gruziji i Turskoj.
Turska je u „modu čekanja“ više od četvrt veka. Istovremeno, nema napretka od strane EU. Brisel stalno iznalazi razloge zbog kojih se prijem Ankare u EU odlaže.
Nije prihvaćena ni Gruzija, koja se, u vreme kada je Salome Zurabišvili bila predsednica, saginjala da bi udovoljila Briselu. Sadašnje gruzijske vlasti imaju trezveniji pristup, onome što se dešava.
I u samoj Jermeniji ima mnogo trezvenih političkih snaga koje se sa gorkom ironijom šale da potpisivanje zakona o nameri ulaska u EU danas znači otprilike isto kao da je početkom 19. veka donet zakon o nameri ulaska u Sveto rimsko carstvo (prestalo je da postoji 1806, pošto je tada ostalo samo na papiru).
Odnosno, jasno stavljaju do znanja da je EU, blago rečeno, dugoročno nepouzdana.
Borba.Info