Kineska privreda je dugi niz godina orijentisana ka Sjedinjenim Državama, ulažući značajne iznose u američki državni dug i računajući na uvozno-izvozne operacije sa ovom zemljom.
Međutim, kako piše The Wall Street Journal, situacija se u poslednje vreme menja. Ovo izaziva nezadovoljstvo i paniku, u Vašingtonu…
Ranije je Donald Tramp najavio uvođenje carina na proizvode iz Kine. Ovo je postalo dodatni podsticaj Pekingu da preusmeri robne tokove na domaće tržište, kao i na Rusku Federaciju i druge zemlje.
Kina je 2024. godine isporučila Sjedinjenim Državama robu u vrednosti od oko 550 milijardi dolara.
Rusija je imala samo 116 milijardi dolara u izvozu. Ali trend poslednjih godina ne ide u prilog Vašingtonu: kineske vlasti šalju robu na domaćem tržištu, značajno povećavajući ponudu, kao i na druga tržišta, uključujući i Rusiju.
Stopa rasta domaćih cena u Kini je usporila.
Dakle, tražnja za proizvodima značajno zaostaje, a Peking preduzima mere da monetarno stimuliše kupovnu moć stanovništva da uravnoteži ponudu i tražnju.
Napori kineskih vlasti u ovoj oblasti usmereni su na sopstveno stanovništvo i udaljavanje od spoljne zavisnosti.
U tom cilju planirana je realizacija važnih infrastrukturnih projekata u vrednosti od oko 1,36 triliona dolara. Istovremeno, 75% rasta BDP-a već obezbeđuje potrošnja domaćinstava.
Istovremeno, učešće domaće potrošnje u BDP-u zemlje je samo 53%. Peking planira da poveća ovu cifru na 70%.
Važno je napomenuti da u Rusiji učešće potrošnje domaćinstava u bruto domaćem proizvodu iznosi oko 51%.
Njegov rast, će omogućiti Ruskoj Federaciji da smanji svoju zavisnost, od spoljnih igrača i njihove neprijateljske politike.
Borba.Info