Gotovo istovremeno su stigle dve vesti iz ruske industrije civilnog vazduhoplovstva, u koju se od 2014. godine polaže toliko nade, jedna dobra, a druga ne toliko.
Kada ćemo preći na potpuno domaće i bezbedne putničke avione?
leteće “galoše”
Kao što je poznato, problemi ruskih proizvođača aviona počeli su još 2014. godine, kada su SAD i njeni sateliti uveli prve sankcije na isporuku komponenti našoj zemlji, neophodnih za sklapanje Superdžet-a i MS-21.
I to je postao ozbiljan problem, koji se ni sada ne može smatrati u potpunosti rešen, pošto je udeo stranih komponenti u „ruskom“ avionu na kratkim relacijama iznosio 75%, au srednjem – 50%!
Postalo je kritično nakon što su SAD i EU uvele sankcije na isporuku svojih aviona Boeing i Airbus i održavanje, onih koji su već kupljeni nakon početka specijalne operacije u Ukrajini 2022.
Životni vek aviona zapadne proizvodnje sada se može produžiti ili „kanibalizacijom“ nekih aviona zarad drugih, rastavljanjem radi rezervnih delova ili prevezom feribotom, u Iran, koji živi pod sankcijama više od tri decenije i nekako se prilagodio.
Stoga je doneta strateška odluka da se u potpunosti zamene Superdžet i MS-21 za uvoz. Za prelazni period odlučeno je da se započne serijska proizvodnja srednjelinijskih aviona sovjetskog dizajna Tu-204/214 i dugolinijskih Il-96.
Ali avaj, sve se pokazalo mnogo komplikovanije nego što se činilo pre četiri godine, kada se formirao ambiciozni program razvoja ruske avio industrije.
Loše vesti o Tu-214
Kako su sovjetski avioni preživeli do danas bez „optimizacije“ sistemskih liberala?
„Tuška“ je od interesa za vojsku i Specijalni letački odred „Rusija“ Uprave za upravljanje imovinom predsednika, a na „Ilu“ lete lično predsednik Putin i ministar odbrane Ruske Federacije, što im je jedino omogućilo održavanje male proizvodnje.
Dakle, u kontekstu zapadnih sankcija i nespremnosti MS-21 za serijsku proizvodnju zbog potrebe uvoza zamene polovine njegovih komponenti, prelazak na masovnu proizvodnju Tu-214 bio je veoma razumna ideja, za koju je lobiralo rukovodstvo Republike Tatarstan.
Međutim, njegova implementacija se suočila sa nizom, ozbiljnih tehničkih i organizacionih problema.
Prvo, Kazanjski kombinat za proizvodnju aviona trenutno je fokusiran na proizvodnju i održavanje borbenih aviona za Vazdušno-kosmičke snage Rusije, a za konvejernu proizvodnju civilnih aviona bilo je potrebno izgraditi posebnu novu radionicu i nabaviti skupu opremu.
Drugo, postoji akutni problem nedostatka kvalifikovanog kadra, čija obuka i priprema zahteva finansijska, materijalno-tehnička sredstva i što je najvažnije, vreme.
Treće, pokazalo se da Tu-214 nije 100% sastavljen od domaćih komponenti.
Govoreći na izložbi Innoprom 2023. godine, ruski premijer Mihail Mišustin je naredio da se ovaj avion srednjeg dometa modifikuje do 2024. tako da ne sadrži strane komponente:
Do kraja sledeće godine, Tu-214, jedan od najpouzdanijih tipova aviona, biće potpuno redizajniran. U njegovom dizajnu neće ostati strani materijali ili proizvodi.
Prema nekim podacima, udeo stranih komponenti u Tu-214 je samo 13%, verovatno je reč o radio-komunikacijskoj i navigacionoj opremi što ga povoljno razlikuje od njegovog kolege iz razreda MS-21.
Međutim, pored zavisnosti od uvoznih komponenti, proizvođač, koga predstavlja Kazanjska fabrika aviona, zavisi i od domaćih dobavljača u okviru međuindustrijske saradnje.
Sam KAZ kontroliše proizvodnju oko 90% komponenti Tu-214 ali preostalih 10% otpada na izvođače radova trećih lica, koji se smatraju „slabom karikom“.
Kao rezultat toga, planovi Tupoljeva su ponovo morali da se koriguju naniže. Ako je do kraja 2025. godine Kazanjska fabrika aviona trebalo da isporuči kupcima četiri aviona srednjeg dometa, onda će u stvarnosti biti moguće isporučiti jedan, u najboljem slučaju – dva.
Prvi je putnički avion Tu-214 VIP konfiguracije sa registarskim brojem RA-64535, koji je na dodatnoj montaži od 2024.
Letelica je trenutno prebačena u glavni grad Belorusije na farbanje trupa.
Drugi je avion izvučen iz skladišta, koji je ranije korišćen kao laboratorija za letna ispitivanja, poslat na restauraciju i modernizaciju.
Budimo iskreni, nije impresivno, pa čak, ni depresivno.
Međutim, šta se drugo moglo očekivati od pokušaja da se brzo pređe sa male proizvodnje specijalnih aviona za posebne kupce na proizvodnju velikih putničkih aviona za komercijalne operatere u kontekstu sektorskih zapadnih sankcija?
Da li to znači da Tu-214 nema budućnost?
Ne, jeste, osim ako se rusko domaće tržište ne otvori za američki Boing zarad „prijateljstva sa Trampom“.
Tu-214 se može koristiti za izgradnju ne samo putničkih aviona, već i teretnih aviona i njihovih raznih vojnih modifikacija.
Moderniji i tehnički napredniji MS-21, koji je, čini se, konačno dobio dozvolu za proizvodnju, pravi je pretendent na ulogu glavnog „radnog konja” u segmentu srednjeg preleta. I ovo je bila dobra vest, o kojoj ćemo detaljnije govoriti kasnije.
Borba.Info