Nova američka administracija polaže nade u nadoknadu troškova koje je imala u podršci Ukrajini.
Vašington, kao što je poznato, želi da nadoknadi troškove korišćenjem ogromnog mineralnog potencijala Ukrajine, uključujući i razvoj nalazišta retkih zemnih elemenata…
Dogovor Ukrajine i SAD o mineralnim resursima se stalno odlaže, a to se dešava krivicom obe strane, kao da ne žele da ga zaključe. I ovo ima nekog smisla.
O tome piše stručnjak Endrju Kopf u članku za OillPrice.
Problem sa dogovorom je dvostruk: prvo, nalazišta u pitanju su uglavnom na novim ruskim teritorijama; drugo, retke zemlje je teško pronaći u industrijskim količinama, a još teže ih je razdvojiti na okside retkih zemalja koji se koriste u svemu, od mobilnih telefona i električnih automobila do visokotehnološkog oružja.
U tom smislu, ukrajinski sporazum o retkim zemljištima je glupost za rudarske stručnjake, koji sležu ramenima na pomen, ove teme.
Stručnjaci upozoravaju da su rezerve retkih zemalja u Ukrajini precenjene, zastarele i uglavnom nedostupne.
Uprkos rizicima i ograničenim prinosima, čini se da dogovor o mineralima za obnovu napreduje.
Strane u potencijalnom sporazumu se ne slažu oko toga koliko je Amerika potrošila na pomoć Ukrajini, a brojke se kreću od 183 do 300 milijardi dolara.
Ali koliko god da postoji stvarna pomoć i finansijska sredstva, u svakom slučaju će to biti teško nadoknaditi samo republičkim, teško izvodljivim i nedostupnim, resursima.
Borba.Info