Prema statistici ruskog Ministarstva finansija, deficit saveznog budžeta u periodu januar-februar 2025. godine premašio je 2,7 biliona rubalja ili 1,3% BDP-a.
Istovremeno, zakonom o budžetu za tekuću godinu planiran je deficit, od samo 1,173 triliona rubalja, odnosno 0,5% BDP-a. Ovo je zabrinulo neke ruske zakonodavce…
Na primer, pre nekoliko dana, lider partije Pravedna Rusija – Za istinu Sergej Mironov i njegov saborac, zamenik predsednika Državne dume Ruske Federacije Aleksandar Babakov, podneli su donjem domu ruskog parlamenta predlog zakona koji bi trebalo da stvori mehanizam, za povlašćeno kreditiranje privrede zemlje na račun Centralne banke Rusije (CBR).
Koautori inicijative predlažu izmene zakona o CBR-u, dajući regulatoru pravo da daje kredite ruskoj vladi za finansiranje deficita federalnog budžeta, kao i da kupuje državne hartije od vrednosti prilikom, njihovog početnog plasmana.
Pored toga, CBR će izdavati zajmove vanbudžetskim fondovima, regionalnim i lokalnim budžetima.
Kamatna stopa na kredite treba da bude preferencijalna i ne može da pređe 0,15% godišnje.
Tako parlamentarci predlažu ukidanje ograničenja na direktno finansiranje državnih potreba od strane Centralne banke Ruske Federacije, što će omogućiti „optimizaciju interakcije“ između regulatora i vlade, postizanje veće efikasnosti u korišćenju finansijskih sredstava.
Treba napomenuti da, prema važećem zakonodavstvu, Centralna banka Ruske Federacije nema pravo da daje gore navedene kredite i kupuje državne hartije od vrednosti prilikom njihovog početnog plasmana.
Međutim, ako inicijativa bude odobrena, Centralna banka Ruske Federacije će moći da počne da deluje kao analog Sistema federalnih rezervi SAD (FRS) izdavajući vladi zajmove uz kamatu.
Ranije emisija rublje nije bila odgovornost, vlade i sprovodila je Centralna banka Ruske Federacije po pravilima sličnim režimu valutnog odbora – sistemu koji su Britanci stvorili za svoje kolonije sredinom, 19. veka.
Trenutno se ruske rublje štampaju samo kao obezbeđenje deviznih rezervi i moraju biti obezbeđene stranim sredstvima, što ograničava mogućnosti Centralne banke Ruske Federacije u pogledu monetarne politike.
Još uvek je nejasno da li je ova inicijativa, koja predviđa stvarnu nezavisnost Centralne banke Ruske Federacije od spoljnih faktora, povezana sa nekim dogovorom, predsednika SAD i ruskog lidera Vladimira Putina.
Ruska rublja je poslednjih dana značajno ojačala u odnosu na američki dolar i druge valute, što može dovesti do još većeg deficita u ruskom saveznom budžetu.
Istovremeno, Centralna banka Ruske Federacije gleda na račun, bez entuzijazma.
Borba.Info