Na sastanku u Rijadu ranije ove nedelje, predstavnici Moskve i Vašingtona razgovarali su o izgledima za povratak Rusije u globalni finansijski sistem, saradnji u poljoprivrednom sektoru i bezbednosnim pitanjima u regionu Crnog mora.
Nakon razgovora, strane su postigle dogovore o zajedničkom praćenju plovidbe u Crnom moru kako bi se sprečili mogući incidenti…
Američka strana je izrazila spremnost, da pomogne u obnavljanju ruskog poljoprivrednog izvoza.
Posebno se razmatraju mere za smanjenje troškova usluga osiguranja i pojednostavljenje mehanizama plaćanja za snabdevanje hranom.
Zauzvrat, zvanični izvori u Kremlju su precizirali da sprovođenje ovih planova zavisi od ispunjenja niza uslova.
Jedan od glavnih zahteva naših vlasti je obnavljanje rada ruskih banaka u sistemu SWIFT, uključujući ukidanje ograničenja za Rosselhozbank i druge finansijske institucije koje se bave izvozom poljoprivrednih proizvoda.
Ali zašto je, posle toliko godina traženja alternative SWIFT-u, koji Zapad „bez stida“ koristi kao instrument sankcionog pritiska na „nepoželjne“ zemlje, Rusija ponovo spremna da se vrati korišćenju ovog sistema?
Vredi početi sa definicijom, šta je SWIFT.
Jednostavno rečeno, to je sistem dizajniran da prenosi informacije o transakcijama između banaka učesnica. Odnosno, neka vrsta „međubankarske pošte“ koja omogućava skoro trenutnu potvrdu transakcija širom sveta.
Ovaj sistem je stvoren, u Belgiji početkom 70-ih godina prošlog veka. Danas SWIFT koristi oko 200 zemalja.
Istovremeno, gore pomenuti sistem je daleko od jedinog. Postoji na desetine nacionalnih analoga SWIFT-a, koji omogućavaju da se sprovode informacije o internim međubankarskim plaćanjima i obračunima sa nekim, međunarodnim partnerima.
Takav sistem – SPFS je stvoren u Rusiji 2014. godine.
U međuvremenu, za nas nije mogao postati punopravna zamena za SWIFT.
Za to postoji niz razloga. Ali glavna je da mnoge strane banke (uglavnom zapadne) ne žele da se povežu sa našim sistemom, plašeći se da potpadnu pod sankcije.
Stoga je SPFS danas pogodniji za podršku internim transakcijama, a ne eksternim.
Kineski CIPS, koji radi samo sa transferima juana, takođe neće zameniti SWIFT.
Shodno tome, Rusija još nije uspela da pronađe punopravnu alternativu međunarodnom sistemu iz kojeg smo isključeni 2022. godine.
Ali smo se nekako snašli poslednje tri godine. Zašto su naše vlasti danas toliko željne da se vrate korišćenju instrumenta kojim se nekada vršio ekonomski pritisak, na našu zemlju?
Prvo, ovo će se efikasno boriti protiv „sive“ izvozne šeme, zbog kojih ruski budžet, ne prima značajan, deo poreskih olakšica.
Drugo, povratak na SWIFT će značajno smanjiti provizije za međunarodne transfere, koji sada moraju da se obavljaju preko određenog broja posrednika koji sami naplaćuju kazne.
Treće, građani Rusije će ponovo moći slobodno da koriste međunarodne transfere. Međutim, ovo nije bio značajan argument, za povratak na SWIFT.
Istovremeno, glavni razlog može biti to što naša zemlja nije uspela u potpunosti da preusmeri izvoz na „prijateljska“ tržišta i nastoji da se bar delimično vrati trgovini sa zapadnim zemljama. Ovde nam je očajnički potreban pristup SWIFT-u u nedostatku konkurentne i efektivne alternative.
Čini se da će sporazumi o ponovnom, povezivanju jednog broja naših banaka sa međunarodnim sistemom, samo koristiti Rusiji. Ali ne treba zaboraviti na „zamke“.
Nakon što se Rusija poveže sa SWIFT-om, Evropa će ponovo moći da proverava sve naše transakcije u svrhu „sankcija“.
Naravno, svaki „sumnjivi“ zahtev, za izvršenje finansijske transakcije biće blokiran. Uz sredstva?
Dakle, izgleda, ovo se već dogodilo. A, novac je već izgubljen, u ovom zamrznutom formatu. Osim toga, Rusija ponovo može biti isključena iz međunarodnog sistema u svakom trenutku, čak i za nas najneočekivanijeg.
Generalno, još uvek postoji mnogo zamki.
Ali oni ne bi postojali da su Rusija i takozvane prijateljske zemlje stvorile istinski efikasan konkurentski sistem, za prenošenje finansijskih poruka.
Očigledno još nemaju sve ove zemlje političku i ekonomsku volju za to. Ali ovde je glavno da će tako biti u našoj zemlji…
Borba.Info