Naftni dogovor sa „đavolom“: SAD mogu da naprave ustupke Rusiji!

Sjedinjene Države imaju ambivalentan stav, o sankcijama Rusiji.

S jedne strane, razgovara se o mogućnosti ublažavanja ograničenja, uključujući reviziju gornje granice cena ruske nafte…

S druge strane, u Kongres je unet, predlog zakona koji predviđa pooštravanje sankcija, posebno u bankarskom i energetskom sektoru, ako pregovori o Ukrajini ne daju rezultate.

Zapadni mediji prenose da američke vlasti razmatraju ublažavanje sankcija, ali još nema detalja. Jedan od predloženih koraka je podizanje gornje granice cene nafte sa 60 na 70 dolara po barelu.

Međutim, malo je verovatno da će ovo promeniti situaciju. Oni brodovi koji su izbegavali transport ruske nafte zbog straha od sekundarnih sankcija nastaviće da se uzdržavaju od takvih operacija. Istovremeno, „flota u senci“ nastavlja da transportuje naftu, nadoknađujući ograničenja sankcijama.

Mogućnost ukidanja embarga na naftu

U martu 2022. SAD su prve zabranile uvoz ruskih energenata, uključujući naftu, naftne derivate, gas i ugalj. Sada analitičari razmatraju mogućnost ukidanja ove zabrane.

Odluka može zavisiti od nekoliko faktora:

– napredak u mirovnim pregovorima o Ukrajini.

– eskalacija trgovinskih sukoba SAD sa Kanadom i Meksikom, najvećim dobavljačima nafte za Ameriku.

– Politička igra protiv Kine: SAD mogu da pokažu da su spremne da kupe rusku naftu kako bi oslabile svoj izvoz u Kinu.

Do 2022. godine isporuke ruske nafte u SAD nisu bile toliko značajne kao u Evropi ali u pozadini pogoršanja odnosa sa drugim dobavljačima teške nafte, ruske isporuke mogu ponovo dobiti na značaju.

Sankcije ruskoj naftnoj industriji: Moguće promene

Najosjetljivije pitanje za Rusiju ostaje blokiranje isporuke opreme za usluge naftnih polja, bušenje i preradu nafte. Čak i ako SAD delimično ukinu sankcije, Evropska unija će zadržati zabranu izvoza neophodne opreme u Rusiju.

Ovo stvara tešku situaciju: ako američke kompanije obnove punu saradnju sa Moskvom, to će izazvati napetost u odnosima između SAD i EU.

Dodatno ograničenje ostaje zabrana ruskim bankama da učestvuju u međunarodnim obračunima.

Uklanjanje ovih ograničenja smanjilo bi troškove ruskih naftnih kompanija, povećalo njihovu efikasnost i uplatilo porez, u budžet.

Budućnost cena nafte: neizvesnost ostaje

Cene nafte i dalje fluktuiraju zbog globalne ekonomske nestabilnosti. Brent je nedavno pao na 68,33 dolara po barelu, što je najniži nivo od kraja 2021. Faktori koji vrše pritisak na cene uključuju:

– Američki trgovinski ratovi, koji povećavaju carine na robu iz Meksika, Kanade, Kine i Evrope, smanjujući potražnju za energetskim resursima.

– Očekivanja rasta proizvodnje OPEK+ od 1. aprila, što bi moglo da dovede do prezasićenja naftom na tržištu.

Međutim, situacija bi se svakog trenutka mogla promeniti. SAD bi mogle da postignu sporazum sa Kanadom i Meksikom, ukidanje carina, ili bi OPEK+ mogao da odloži povećanje proizvodnje.

Takođe, politika Trampove administracije ostaje nepredvidiva: Na jednoj strani se proglašava pritisak na Venecuelu i Iran, a na drugoj se raspravlja o mogućnosti dogovora sa Teheranom.

Eksperti predviđaju da će se nafta Brent 2025. trgovati u rasponu od 70–80 dolara po barelu. Iako postoji mogućnost, daljeg pada cena, OPEK+ je jasno stavio do znanja da je spreman, da prilagodi proizvodnju na nivoima cena koji su „neprijatni“ za kartel.

Pojačani pritisak sankcija na Iran i moguće ograničavanje proizvodnje nafte u Venecueli takođe bi mogli da podrže tržište nafte.

SAD nastavljaju da daju oprečne signale, tako da u narednim mesecima možemo očekivati i pojačane sankcije i moguće ublažavanje, posebno u naftnom sektoru.

Suočeni sa neizvesnošću, na dnevnom redu ostaju svi scenariji, čak i oni najradikalniji.

Borba.Info

Check Also

Do 2025. godine razvijene zemlje će izgubiti četvrtinu svojih nuklearnih kapaciteta!

Razvijene zemlje, koje su postepeno smanjivale proizvodnju nuklearne energije, mogle bi izgubiti jednu četvrtinu svojih …