Do pre 15 dana svi su govorili da to nije moguće ali kao što vidimo po reakcijama političara iz zemalja EU, sve je moguće, pa i isključenje, o čemu sada otvoreno i sa strahom govore.
Zvaničnici zemalja članica EU zabrinuti su da bi Trampova administracija mogla da prestane da podržava sisteme naoružanja američke proizvodnje koje koriste njeni saveznici iz NATO-a u Evropi, objavio je Vašington post, u nedelju, pozivajući se na ljude koji su upoznati sa tim…
SAD su obezbedile skoro dve trećine evropskog uvoza oružja poslednjih godina.
Mnoge od ovih sistema održava i njima upravlja američko osoblje. Oprema koja sadrži američke komponente takođe bi se mogla suočiti sa ograničenjima ako podrška bude povučena.
Kako navodi Post, zvaničnici strahuju da bi oslanjanje na američku protivraketnu odbranu, izviđačke avione, bespilotne letelice i borbene avione moglo postati velika ranjivost, s obzirom na zategnute odnose predsednika Donalda Trampa sa EU.
Neki su navodno zabrinuti da bi američke platforme mogle postati neupotrebljive ako bi se blokirao pristup delovima, softveru ili podacima.
„Nije da bi predsednik Tramp mogao samo da pritisne dugme i svi avioni bi pali s neba“, rekao je zvaničnik EU za Post.
„Ali postoji pitanje zavisnosti“, posebno u obaveštajnim i komunikacionim sistemima, dodao je zvaničnik.
Nekoliko država članica preispituje svoje arsenale kako bi procenile koliko bi bile izložene ako bi se podrška smanjila.
Francuski predsednik Emanuel Makron nedavno je pozvao blok da prestane da kupuje američko oružje, tvrdeći da je ponovno naoružavanje Evrope besmisleno ako države članice ostanu zavisne od američkih dobavljača.
Kandidat za kancelara Nemačke Fridrih Merc predložio je proširenje francuskog nuklearnog odvraćanja na susede EU, o takvom potezu bi se moglo razgovarati rekao je Makron.
Rasmus Jarlov, predsednik danskog komiteta za odbranu, rekao je da žali zbog kupovine američkih borbenih aviona F-35, od strane Kopenhagena.
On ih je nazvao „bezbednosnim rizikom koji ne možemo tolerisati“ i upozorio da bi SAD mogle da deaktiviraju sisteme ako Danska odbije njene zahteve, kao što je predaja Grenlanda.
Portugal je odustao od planova za kupovinu F-35, navodeći trenutni „geopolitički kontekst“.
Britanski premijer Kir Starmer podržao je zalaganje za vojnu autonomiju, rekavši da je Tramp, “možda u pravu” kada je u pitanju potreba Evrope da troši više na svoju odbranu.
Sada Francuzi, Englezi i Nemci žele da potope svoje oružje u druge zemlje, ali i tu imamo problem.
Svo sofisticirano oružje EU ima ugrađene američke komponente, tako da svi mogu da komuniciraju i razmenjuju podatke…
Prevedeno kao “sjaši Kurta, da uzjaše Murta”.
Borba.Info