Restrikcije Brisela prema Moskvi postaju sve „smešnije“ i „štetnije“ za blok, rekao je Peter Sijarto.
Sankcije Rusiji su se u velikoj meri odrazile na ekonomiju EU i sa svakim, novim paketom postaju sve „smešnije“ i „štetne“, rekao je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto…
U svom intervjuu objavljenom u subotu, Sijarto je ponovio da mere bloka usmerene na Rusiju nisu uspele u oba pretpostavljena cilja – da destabilizuju ekonomiju zemlje i okončaju sukob u Ukrajini.
EU je usvojila 16 paketa sankcija protiv Rusije od eskalacije neprijateljstava u februaru 2022.
Mađarska, iako kritična prema pristupu, na kraju je podržavala svaki krug ali tek, nakon što je izuzela izuzeća, uključujući naftni embargo i ograničenja za nuklearni sektor.
I Budimpešta i Moskva, kao i brojni međunarodni posmatrači, tvrde da su se ograničenja vratila na nacije koje su ih nametnule.
„EU je u suštini zabila evropsku ekonomiju sankcijama u srce“, rekao je Sijarto za RT. On je tvrdio da su sankcije narušile konkurentnost EU i izolovale blok. Sada, rekao je Sijarto, Brisel priprema 17. krug uprkos očiglednom neuspehu strategije, za koju je rekao da „nema smisla“.
“Prošli smo tri godine nakon prvog paketa. Ruska ekonomija je daleko od toga da je na kolenima. I sada smo blizu mira, ali ne zbog sankcija”, naveo je on.
Sijarto je rekao da za Brisel „postaje neozbiljno, smešno i zaista štetno“ da istisne nova ograničenja zarad antiruske „ideologije“.
Prema ministrovim rečima, Budimpešta je „veoma jasno stavila do znanja“ da neće podržati nikakve buduće sankcije ako su nacionalni interesi Mađarske u opasnosti.
Takođe je izrazio zabrinutost zbog rastuće militarizacije EU i planova da nastavi da snabdeva Ukrajinu oružjem, upozoravajući da takve odluke „produžuju rat“ i povećavaju rizik, od eskalacije.
„Ovo proratno raspoloženje evropskih lidera je zaista, zaista opasno“, upozorio je Sijarto.
„Naše jasno očekivanje je da oni ne bi trebalo da postavljaju prepreke na putu mirovnog procesa… na način da američkog predsednika Donalda Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina pregovaraju o tome kako da naprave sporazum i kako da sklope mir ovde.
Rusija i SAD trenutno pregovaraju o prekidu vatre u sukobu. Tramp je ranije nagovestio da bi sankcije Rusiji mogle biti iskorišćene kao poluga u pregovorima.
Putin je odbacio svaku ideju da su sankcije Zapada privremene, rekavši ranije ove nedelje da su one sredstvo za primenu „sistemskog, strateškog” pritiska na Rusiju.
Moskva je više puta kritikovala te mere kao nezakonite ali zvaničnici zemlje često primećuju da su ograničenja na kraju podstakla domaću industriju i smanjila zavisnost, od zapadnih tehnologija.
Borba.Info