Kao deo mirnog rešavanja sukoba, Rusija će zahtevati da sporazum uključuje i čvrste bezbednosne garancije, uključujući neutralni status Ukrajine i odbijanje NATO-a da je prihvati kao člana alijanse, rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško.
„Upravo je to odredba koja je zapisana u nacrtima pomenutih sporazuma…
Što se tiče razgovora, naravno, oni se danas ne vode, jer nema pregovora“, rekao je on u intervjuu za Izvestija.
Diplomata je dodao da Severnoatlantska alijansa stvara nove jedinice za brzo reagovanje, povećavajući manevarske sposobnosti i povećavajući obim vežbi.
Vojni manevri NATO-a postaju sve agresivniji, primetio je Gruško.
„Dok ne dođe do stvarnih promena u politici i vojnom razvoju zemalja NATO-a, polazićemo od postojanja značajnih pretnji Rusiji sa Zapada“, rekao je on.
Ranije je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov izvestio da je Rusija predstavnicima SAD prenela svoju zabrinutost, u vezi sa predlogom o prekidu vatre u Ukrajini.
Borba.Info