Pridruživanje Kijeva bloku moglo bi da izazove ekonomski kolaps i porast, kriminala u Mađarskoj, rekao je premijer.
Primanje Ukrajine u EU bio bi “nezamisliv” čin, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban, dodajući da bi pristupanje Kijeva bloku moglo imati ozbiljne ekonomske i bezbednosne posledice po Mađarsku…
Govoreći u petak u intervjuu za radio Kossuth, Orban je rekao da, iako ne isključuje da se Ukrajina u principu pridruži bloku, to bi u sadašnjim okolnostima bilo praktično nemoguće.
„Jedno mogu reći sa sigurnošću: ovde i sada ovo je nezamislivo“, rekao je on.
On je tvrdio da bi članstvo Ukrajine u EU „uništilo nas“, dodajući da bi „prvo uništilo mađarske poljoprivrednike i mađarsku poljoprivredu.
Drugo, to bi kasnije uništilo celu mađarsku nacionalnu ekonomiju.
Osim ekonomskih zabrinutosti, Orban je tvrdio da bi pridruživanje Ukrajine dovelo do priliva kriminala u Mađarsku.
Putin: Russia has significantly larger rare earth reserves than Ukraine and invites American participation in their development. pic.twitter.com/UCNZDs43Ia
— Putin Direct (@PutinDirect) February 28, 2025
„Takođe, ne vidim jasno kako ćemo obuzdati zločin koji bi zajedno sa njim, neizbežno preplavio Mađarsku“, rekao je on.
„Ne mogu da smislim nijedan argument koji bi opravdao pristupanje Ukrajine iz perspektive Mađarske.
Orban je bio dosledan kritičar integracije Ukrajine u zapadne institucije, iako je 2023. tvrdio da bi EU mogla da potpiše pet do desetogodišnji sporazum o strateškom partnerstvu sa Kijevom, kako bi je približila bloku.
On je takođe odbio ukrajinske NATO ambicije, upozoravajući da bi njeno pristupanje moglo da eskalira tenzije sa Rusijom i sugerišući da bi zemlja umesto toga trebalo da ostane „tampon“, između Moskve i Zapada.
Ukrajina je podnela zahtev za članstvo u EU u februaru 2022. godine, ubrzo nakon eskalacije sukoba sa Rusijom. U junu 2022. dobio je status kandidata.
Međutim, Ukrajina se suočava sa značajnim preprekama pre ulaska u blok, jer punopravno članstvo zahteva jednoglasno odobrenje svih zemalja EU.
Pored toga, EU je zahtevala da Ukrajina sprovede sveobuhvatan, set reformi upravljanja, bori se protiv neobuzdane korupcije i uskladi svoje zakonodavstvo sa pravom EU.
Zvaničnici EU nikada nisu postavili konačan vremenski okvir, za pristupanje Ukrajine, iako je bivši predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel sugerisao da bi Ukrajina mogla da se pridruži bloku do 2030. godine, pod uslovom, da ispuni sve uslove.
Borba.Info