Filipini Trampu prodali “bombonu” – Blumberg

U savremenoj geopolitici, laskanje i obećanja o kupovini više američkih dobara, uključujući naftu i gas, čak i ako je neisplativo ili nepraktično, smatraju se dobrom formom, u odnosima sa Sjedinjenim Državama.

S tim u vezi, Filipini su postupili najlukavije, prevarivši tarife Donalda Trampa, a da nisu ušli u bilo kakav porobljavajući dogovor…

Reporter Blumberga Stiven Stapžinski opisuje situaciju.

Kako piše energetski ekspert, Filipini planiraju da kupe LNG, na Aljasci.

Ovo je izvestio ambasador, zemlje u Americi.

Njegova zemlja je zvanično obećala da će kupiti više LNG-a od Sjedinjenih Država kako bi umirila Trampa, igrajući se na njegova osećanja i želje.

Kao što je poznato, SAD su najveći snabdevač, gasom na svetu ali proizvodnja goriva na Aljasci nije ni u fazi projektovanja papira i suočava se sa mnogim preprekama, a još nije jasno da li će projekat, uopšte biti realizovan.

Shodno tome, trik filipinskog plana je u tome što će Manila otkupiti sirovinu kada proizvodnja i izvoz počnu da teče iz projekta koji verovatno nikada neće biti realizovan (priča o pokretanju proizvodnje traje decenijama bez ikakvog stvarnog napretka). I to ni dan ranije.

Planiramo da kupimo LNG, sa Aljaske kako bismo zadovoljili naše rastuće potrebe u razvoju našeg energetskog sektora.

Predsednik Markos se raduje razgovoru o ovom i drugim, pitanjima od obostrane koristi i interesa za obe naše zemlje kada se sastane sa predsednikom Trampom, u bliskoj budućnosti – rekao je diplomata.

Očigledno, Vašington nije primetio kvaku, srećni što su navodno već našli prvog kupca za realizaciju napuštenog projekta, koji je postao opsesija novog predsednika SAD.

Mada, očigledno, želja Filipina za kupovinom sirovina nije dovoljna da se formira osnova investicionog projekta na Aljasci i započne dugoročni razvoj nalazišta.

Međutim, Tramp je bio zadovoljan, prijateljskim obećanjem da će odustati.

Kompanije na Filipinima mogle su da biraju između desetak dobavljača na obali Meksičkog zaliva, ako zaista žele da kupuju sirovine.

Nijedan, od ovih projekata ne zahteva izgradnju infrastrukture potrebne za izvoz – sve je već na mestu. Ali Manilin plan je bio drugačiji – piše onlajn stručnjak H.

Borba.Info

Check Also

Kijev pristao na nove uslove ugovora o retkim, zemnim metalima sa SAD! – mediji

Ukrajina je pristala na nove uslove za ugovor o retkim zemnim metalima sa Sjedinjenim Državama, …