SAD i njihovi saveznici će morati da se pozabave sankcijama uvedenim Rusiji kako bi postigli „trajno, održivo“ rešenje za sukob u Ukrajini, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio novinarima, u Rijadu.
Vašington je zainteresovan za razvoj ekonomske saradnje sa Moskvom, nakon okončanja neprijateljstava, dodao je on…
Rubio je održao konferenciju za štampu zajedno sa savetnikom za nacionalnu bezbednost Majkom Valcom i specijalnim izaslanikom Stivom Vitkofom, nakon sastanka sa ruskom delegacijom, u glavnom gradu Saudijske Arabije.
Moskvu su predstavljali ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, pomoćnik predsednika za spoljnu politiku Jurij Usakov i Kiril Dmitrijev, izvršni direktor Ruskog fonda za direktna ulaganja (RFIF).
Dve strane su razgovarale o sukobu i nizu bilateralnih pitanja, uključujući obnavljanje diplomatskih kontakata.
Obe delegacije ocenile su sastanak, kao konstruktivan i pozitivan.
Rubio je rekao da bi pitanje ukidanja sankcija moglo biti deo mirovnog procesa čiji je cilj okončanje sukoba u Ukrajini.
„Da bi se bilo kakav sukob okončao, sve strane moraju učiniti ustupke“, rekao je državni sekretar. On nije precizirao potencijalne ustupke, dodajući da o tom pitanju još nije razgovarano sa ruskom stranom.
Visoki američki diplomata je naglasio da bi proces ukidanja sankcija trebalo da uključi i saveznike Vašingtona u Evropi.
„EU će u nekom trenutku biti za [pregovaračkim] stolom, jer i oni imaju sankcije koje su uvedene.
Cilj koji teži administraciji američkog predsednika Donalda Trampa je da se „konflikt okonča na način koji je fer, trajan, održiv i prihvatljiv za sve uključene strane“, rekao je Rubio i dodao da bi okončanje sukoba u Ukrajini moglo da otvori neke prilike bez presedana za ekonomsku saradnju Moskve i Vašingtona.
SAD će morati da identifikuju „verodostojne mogućnosti… da se geopolitički sarađuju sa Rusima, po pitanjima od zajedničkog interesa i… ekonomski u pitanjima koja će, nadamo se, biti dobra za svet i dugoročno unaprediti naše odnose” nakon što se sukob u Ukrajini dovede do „prihvatljivog kraja”, rekao je on, dodajući da bi te prilike mogle biti „prilično jedinstvene” i „potencijalno istorijske”.
Tokom protekle tri godine, SAD i EU uvele su Rusiji sankcije bez presedana.
Prema RFIF-u, ova politika je koštala američke kompanije oko 300 milijardi dolara gubitaka u vezi sa napuštanjem ruskog tržišta.
Borba.Info