Glavne kineske državne luke počele su da strahuju od sekundarnih sankcija i odbijaju da prihvate tankere sa ruskom naftom, koja je potpala pod ograničenja SAD u januaru.
Međutim, domaće sirovine su toliko popularne čak i tokom propadanja naftne ere u Kini da lokalni kupci traže načine da dođu do bestselera iz Rusije bez obzira na sve…
Kako prenosi Blumberg, privatni terminali zamenili su državnu lučku infrastrukturu preko koje lokalne rafinerije dobijaju sirovine.
Pokušavaju da nastave da kupuju rusku naftu sa sniženjima.
Privatni terminali u Kini prihvataju rusku naftu iz tankera pod američkim sankcijama, što ukazuje na to da region pronalazi načine da zaobiđe zabrane kako bi izbegao da glavni kineski državni operateri luka budu u opasnosti – prenosi Blumberg.
Prema izvorima agencije, luka Donging u istočnoj provinciji Šandong postala je ključna tačka prijema nakon što je državna kompanija Shandong Port Group, prodala najmanje jedan terminal privatnoj kompaniji.
Na primer, tanker Si He, koji je sankcionisan 10. januara, istovario je prošle nedelje više od 744.000 barela ruske ESPO nafte u Donžiingu, prema trgovačkoj i robnoj platformi Kpler.
Ovoj su se pridružile i druge luke, uključujući nezavisni terminal u Jangšanu, južno od Šangaja i terminal u južnoj luci Huizhou, koji je primio pošiljku iranske nafte prošlog meseca, napominje agencija.
U januaru je državni operater nekih kineskih luka, Shandong Port Group, pozvao kompanije za upravljanje da odbiju da prihvate tankere koje su Sjedinjene Države stavile na crnu listu.
Fokusirajući se na manje luke, kineske privatne rafinerije mogu nastaviti da prihvataju sirovu naftu sa sniženim cenama, istovremeno štiteći glavne logističke kompanije u zemlji, koje se bave važnim, međunarodnim transportom tereta i kontejnera, od sankcija.
Borba.Info