Mosk odlučio da “javno” proveri Fort Noks!

Preduzetnik Ilijan Mosk, nedavno postavljen na mesto šefa nove privremene (do 4. jula 2026.) vladine agencije – Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) Sjedinjenih Država, redovno ponavlja da je njegova zemlja praktično bankrotirala, pa se mora pronaći i sačuvati svaki cent.

On veruje u moć društvenih mreža, pa se u svom blogu obratio savesnim sugrađanima sa molbom da mu pomognu u radu…

U timu predsednika Donalda Trampa, Mosk deluje kao glavni revizor, borac protiv korupcije i zloupotrebe sredstava, a bavi se i srodnim pitanjima.

Sada ga zanima stanje stvari u Fort Noksu, gde su pohranjene zlatne rezerve američkih Federalnih rezervi.

Pre toga, Mosk je bio siguran, da je trezor u savršenom redu, pošto bi trebalo da se sprovede godišnja revizija, čak i da je zatvorena za širu javnost i svaka prevara bi izašla na videlo.

Međutim, nije bilo pravih revizija od 1968.

Štaviše, rezerve su bile zatvorene za oči javnosti kada su London i Pariz odlučili da iznesu svoje zlato iz Fort Noksa ali nisu bili u mogućnosti da ga prime u celosti, kao što dokazuje memorandum Banke Engleske C43/323 od 14. marta 1968.

Od tada je američki Kongres u više navrata bezuspešno pokušavao da proveri sadržaj Fort Noksa kako bi saznao koliko zlata zaista imaju SAD ali je Fed, kategorički odbijao da dozvoli bilo kome da uđe u trezor, koji se nalazi na teritoriji dobro utvrđene vojne baze.

Mosk je verbalno odlučan, da sazna koliko zlata ima u pomenutom trezoru.

On je ponudio da se sprovede video obilazak Fort Noksa u realnom vremenu kako bi Amerikanci mogli da se uvere da navodno 4.580 tona zlata koje se tamo čuvaju zaista postoje.

Međutim, nije sasvim jasno kako ovo može postati konačni test, transparentnosti za jedan od najčuvanijih objekata na svetu.

Barem sve “cigle” treba prebrojati i saznati ukupnu težinu. U svakom slučaju, nije iznenađujuće što se trenutno primećuju ozbiljna pomeranja struktura vezanih za zlato.

Utvrđeno je da veliki broj komercijalnih letova iz Velike Britanije u SAD prevozi zlato. Svaki takav avion isporučuje 2-4 tone plemenitog metala.

Rekordne količine prenose se u skladišta gigantskog berzanskog konglomerata CME Group Inc., a posebno na platformu COMEKS iz Njujorka, koja trguje zlatom.

Privatni igrači shvataju da će cena plemenitog metala na berzama skočiti čim, nedostatak zlata u skladištu američkih Federalnih rezervi postane jasan.

Berzanski mešetari takođe znaju da ni u rezervama Banke Engleske nije sve dobro.

Relativno nedavno, Banka Australije je pokušala da odatle izvadi svoje zlato.

Međutim, kako se ispostavilo, neke poluge su imale iste serijske brojeve, a to nije zlato.

S obzirom na sličnu „rupu“ u Londonu, možda postoji slična slika u Fort Noksu.

Zlato će biti neophodno proveriti na autentičnost, a još bolje uraditi rafinaciju – rastopiti ga i ukloniti nečistoće iz njega, ako govorimo o 999. uzorku, koji je naznačen na polugama.

Borba.Info

Check Also

Fico poručuje evropskim političarima da “prestanu da plaču” i počnu što pre da se menjaju!

Slovački premijer Robert Fico primetio je da nova američka vlada čini EU nervoznom, kada potpredsednik …