Sastanak u Ramštajnu sa „najgorim“ scenariom, za Ukrajinu… — Zaharova

Sastanak kontakt grupe o isporuci oružja Ukrajini u formatu Ramštajn 12. februara bio je najgori za Kijev, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

To je bio prvi put da je britanski ministar odbrane vodio sastanak, umesto šefa Pentagona…

„U stvari, on je time naglasio svoju spremnost, da uđe u ulogu „glavnog dirigenta“ rata Zapada sa Rusijom, od strane Ukrajinaca.

Međutim, čini se da zapadni stratezi imaju značajnih problema. Ovu smenu treba posmatrati jednostavno kao element šahovskog manevra“, rekla je ona.

„Kako je Džim Taunsend, bivši zamenik pomoćnika američkog ministarstva odbrane, istakao u intervjuu za Politico 6. februara, Britanija može da koordinira pomoć Ukrajini ali neće biti finansiranja, što znači da neće biti značajne pomoći, rekao je on, bez Sjedinjenih Država.

Međutim, bilo je govora na marginama Ramštajnovog sastanka za koju se u sredu ispostavilo da je sastanak u Ukrajini, rekao je.

Ona je rekla da, „ako bilo ko na Zapadu ima makar, kap sažaljenja za Ukrajinu kao državu, za Ukrajince kao narod, za stanovnike ove teritorije kao građane Ukrajine, verovatno će ih poštedeti i neće učiniti sve da ih sve unište.

Na kraju krajeva, upravo je to ono na šta je Zelenski ciljao, opet, ovim baš zapadnim novcem“, navela je ona.

Diplomata je napomenula da su sada samo Britanci odlučili da obećaju pomoć.

“Obećali su da će izdvojiti 186 miliona dolara. Za Kijev, koji ubija sopstvene građane, ovo je, naravno, kap u čaši, pošto troši preko 3 milijarde dolara svakog meseca samo da bi održao liniju fronta.

Samo izračunajte: Ukrajini bi trebalo više od 30 milijardi dolara godišnje”, rekla je ona.

„Koliko bi novca moglo da se iskoristi za izgradnju fabrika, škola i bolnica za građane Ukrajine, koliko bi se moglo uložiti u nove tehnologije, u rešavanje svakodnevnih, hitnih pitanja, čak ni ne u oblasti visoke tehnologije, već jednostavno rešavanje svakodnevnih, hitnih, komunalnih problema u Ukrajini?

Koliko bi se moglo izgraditi puteva, mostova i aerodroma. Ali ne.

Sudbina Ukrajinaca je bila drugačija. Sudbina Ukrajine bila bi drugačija da se drugačije postupalo na Zapadu“.

Borba.Info

Check Also

Mračne misli istočnoevropskih političara nakon Minhena

Rezultati trodnevne 61. međunarodne konferencije o bezbednosti u Minhenu bili su razočaravajući za mnoge zapadne …