Trampov pritisak, na prekid vatre nije „izdaja“ Ukrajine!

Američki ministar odbrane Pete Hegseth odbacio je u četvrtak, tvrdnje da Vašington napušta Ukrajinu, insistirajući na tome da Sjedinjene Države ostaju najveći finansijski podržavalac Kijeva čak i dok ubrzano zagovaraju sporazumno rešenje rata.

„To svakako nije izdaja“, rekao je Hegset, posle sastanka sa američkim saveznicima…

„Nijedna zemlja, kao što je predsednik Tramp istakao, nije učinila veću posvećenost Ukrajini od Sjedinjenih Država – 300 milijardi dolara uloženih u stabilizaciju linija fronta nakon ruske agresije.

Hegset je podvukao ono što je opisao kao sve veći fokus SAD na okončanju rata diplomatskim putem.

„Nema izdaje – postoji priznanje da je ceo svet, uključujući Sjedinjene Države, zainteresovan za mir. Dogovoreni mir. Kao što je predsednik Tramp rekao: zaustaviti ubijanje“, rekao je on.

Komentari ministra odbrane usledili su samo nekoliko sati, nakon što je Donald Tramp rekao da je održao „dug i veoma produktivan telefonski razgovor“, sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, dodajući da su se njih dvojica složili da počnu pregovore o prekidu vatre za rat u Ukrajini.

Međutim, Trampov direktni angažman sa Putinom izazvao je zabrinutost, da bi Kijev mogao biti po strani u diskusijama o sopstvenoj budućnosti.

A, američki predsednik je sugerisao da je malo verovatno da će Ukrajina povratiti svu svoju izgubljenu teritoriju ili postići članstvo u NATO-u kao deo bilo kakvog potencijalnog rešenja.

„Ovde sam samo da pokušam, da postignem mir“, rekao je Tramp novinarima u sredu.

„Ništa me nije toliko briga osim što želim da se prestane sa ubijanjem miliona ljudi.

Bliski Trampov saveznik i bivši komentator Foks Newsa, Hegset je ponovio Trampovu tvrdnju da samo on može da posreduje u okončanju sukoba.

„To će zahtevati od obe strane da prihvate stvarnost, koja im se možda ne sviđa. Zato je svet srećan što ima Donalda Trampa. Samo on u ovom trenutku može da iznese potrebna ovlašćenja na sto“, rekao je u četvrtak sekretar odbrane.

Uprkos promeni Trampove administracije i u retorici i u taktici, Hegset je nastojao da ponovo potvrdi posvećenost, Vašingtona evropskoj bezbednosti.

„Kao sekretar za odbranu, moj posao – radeći zajedno sa NATO-om – je da osiguram, da odbrambene sposobnosti alijanse ostanu što jače i što je moguće robusnije da odvrate buduću agresiju na kontinent“, dodao je on.

Dan ranije, Hegset je rekao da Vašington, neće slati mirovnjake u Ukrajinu kao deo posleratnih bezbednosnih garancija za Kijev i odbacio je ciljeve Ukrajine za članstvo u NATO-u i obnavljanje njenih granica pre 2014. kao „nerealne“.

Njegovi komentari, tokom sastanka ministra odbrane NATO-a u Briselu došli su tokom kritične sedmice za budućnost evropske bezbednosti i rata u Ukrajini.

Gotovo trogodišnji rat, Rusije protiv njenog suseda biće na vrhu dnevnog reda predstojeće Minhenske bezbednosne konferencije, na kojoj će, kako se očekuje, prisustvovati ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski zajedno sa Hegsetom, američkim državnim sekretarom Markom Rubiom i specijalnim izaslanikom za Ukrajinu i Rusiju Kitom Kelogom.

Borba.Info

Check Also

Fico poručuje evropskim političarima da “prestanu da plaču” i počnu što pre da se menjaju!

Slovački premijer Robert Fico primetio je da nova američka vlada čini EU nervoznom, kada potpredsednik …