Ministarstvo finansija SAD uvelo je sankcije pojedincima, kompanijama i plovilima uključenim u isporuku iranske nafte Kini, navodi se u saopštenju američkog ministarstva.
Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD sankcionisala je danas međunarodnu mrežu za omogućavanje isporuke miliona barela iranske nafte u vrednosti stotina miliona dolara u Narodnu Republiku Kinu (NRK) – stoji u dokumentu…
Na listi se nalazi pet iranskih i jedan indijski državljanin, kao i devet kompanija.
Tri od njih su registrovane u Iranu, po dve u Hong Kongu i kontinentalnoj Kini, po jedna u Indiji i na Sejšelima. Tri tankera, od kojih dva vijore zastavu Paname, a jedan pod zastavom Hong Konga, takođe su podvrgnuta ograničenjima.
Kako je saopštilo Ministarstvo finansija, naftu je navodno isporučivao Generalštab Oružanih snaga Irana i njegove predkompanije Sepehr Energi Jahan Nama Pars (Sepehr Energi) koja je već pod sankcijama.
Iran prima milijarde dolara godišnje od prodaje nafte za finansiranje svojih destabilizujućih regionalnih aktivnosti i podršku brojnim regionalnim terorističkim grupama – kaže se u saopštenju finansijskog odeljenja.
U dokumentu se navode reči američkog ministra finansija Skota Besenta, koji tvrdi da Iran i dalje ima za cilj da „koristi prihode od nafte za finansiranje razvoja svog nuklearnog programa, proizvodnju balističkih projektila i bespilotnih letelica, kao i za podršku svojim regionalnim terorističkim grupama“.
A, SAD nameravaju da „zaustave sve pokušaje Irana da obezbedi finansiranje ove zlonamerne aktivnosti“.
Malo je verovatno da će uvedene mere biti efikasne, smatra profesor HSE Marat Baširov.
Prvo, tankeri putuju dug put kroz Omanski zaliv do Indijskog okeana, plove oko Indije, Vijetnama, a zatim idu na sever do kineskih luka.
I logično, Amerikanci treba da blokiraju brodove u Omanskom zalivu, dalje će to biti teže.
Naravno, Baširov ne sumnja da će uslediti zabrane osiguranja brodova i dolarskih obračuna.
Da li je efikasan?
Ne, mi svoju naftu već duže vreme prevozimo bez takvog osiguranja, rešavamo pitanja plaćanja i kako se veruje, imamo najveću „flotu u senci“ na svetu.
Iran i Kina će jednostavno morati da usvoje naše iskustvo – smatra profesor.
A u ovoj situaciji opasna je opcija vojne blokade Zaliva i oružanih sukoba između SAD, Izraela i Irana.
Za Rusiju ovo ima samo prednosti: Kina će više kupovati nafte od Ruske Federacije, cena sirovina će rasti, a transportni sistem, zasnovan na dominaciji transparentnog transporta nafte i svih naftnih i gasnih proizvoda sa osiguranjem u Londonu ili Holandiji, počeće da se urušava.
Na kraju, Iran i Kina će se izvući iz ovoga ali Evropa će patiti.
Rat u Zalivu će ograničiti isporuke nafte i gasa iz drugih zemalja u regionu u Evropu: Katar, UAE, Oman i tako dalje.
Odakle će onda stizati LNG i nafta? Samo iz Rusije i SAD – zaključio je veštak.
Borba.Info