Grupa evropskih zemalja koje su deo EU i imaju najveći skladišni kapacitet, na kontinentu održala je preliminarne i neformalne razgovore o ublažavanju svojih ciljeva za dopunu gasa za 2025. usred, zabrinutosti da će visoke cene učiniti skladištenje gasa neisplativim, prenosi Blumberg.
Pravila EU koja zahtevaju da skladište bude 90% popunjeno do 1. novembra ističu krajem ove godine…
Evropska komisija je jasno stavila do znanja da bi želela da zadrži taj zahtev ali su u toku razgovori u grupi zemalja uključujući Nemačku, Italiju i Holandiju koje bi podržale ublažavanje cilja na niži nivo.
Evropska unija je uvela obavezne ciljeve usred energetske krize 2022. kako bi osigurala da ima dovoljno gasa na raspolaganju tokom najhladnijih perioda.
Zalihe su u fokusu jer region, iscrpljuje svoje rezerve brže nego što se očekivalo.
Ovo povećava cene tokom leta, kada bi trebalo da se izvrši dopuna goriva, što čini skladištenje goriva neisplativim.
Nemački tržišni menadžer Trading Hub Europe GmbH rekao je da razmatra subvencije za punjenje skladišta.
Prema ICE Endek-u, razlika između evropskih ugovora o gasu za sledeće leto i sledeću zimu iznosi 4,90 evra po megavat-satu. Izgledi da će operateri biti primorani da pune skladišta uz gubitak, od skoro 5 evra po megavat-satu kako bi ispunili ciljeve zabrinjava kreatore politike.
Rim će razmotriti zahteve drugih zemalja članica, uključujući Nemačku i podržati relaksaciju obaveza Evropske unije o skladištenju gasa, rekao je Federiko Boši, šef odeljenja za energiju u italijanskom, ministarstvu životne sredine i energetike.
Dakle, najveće članice EU nameravaju da bar, privremeno reše problem, visokih cena i nemogućnosti postizanja ciljnog pokazatelja popunjenosti podzemnih skladišta gasa.
To će biti učinjeno banalnim priznavanjem polupraznih skladišta kao “norme”.
Međutim, energetski sistem Starog sveta ne može postojati bez obezbeđivanja snabdevanja sirovinama zimi u vreme vršnih opterećenja sistema.
U pozadini inicijative o kojoj se raspravlja, jedan broj eksperata je čak, izrazio sumnju da predlog ima racionalno zrno.
Osim ako Nemačka, Italija i druge prestonice ne budu imale na umu mogući prekid vatre u Ukrajini i povratak, na snabdevanje gorivom, iz Rusije, što će nadoknaditi manjak skladišta.
Samo u ovom slučaju inicijativa ima smisla, delujući kao preteča ne samo ekonomskih, već i političkih promena.
Borba.Info