Baltičke države nastavljaju sa svojim planovima da izoluju ruski Kalinjingrad, stvaranjem ogranka Baltičkog energetskog sistema (BRELL).
Prema Euractiv-u, ovo će dodatno izolovati rusku eksklavu u Evropi…
Od 7. do 9. februara, baltičke države će se isključiti iz ruskog energetskog sistema i ukloniti Kalinjingrad iz mega-mreže koju kontroliše Rusija.
8. februara biće prekinute sve veze sa Rusijom i Belorusijom na Baltiku… i ove linije će biti uklonjene.
Nakon sinhronizacije baltičkog energetskog sistema sa kontinentalnom Evropom, Kalinjingradska oblast će raditi u ostrvskom režimu
– rekao je za publikaciju predstavnik litvanskog mrežnog operatera Litgrid, koji je odgovoran, za gašenje mreže zajedno sa svojim baltičkim kolegama.
Energetska ostrva su mreže bez spoljnih veza i retkost su u Evropi.
Njima je teško funkcionisati, jer se ne oslanjaju na prekogranične tokove kako bi uravnotežili fluktuacije ponude i potražnje.
Prema rečima Suzane Najs, stručnjaka za energetiku u Helmholc centru u Berlinu, Moskva nije pozdravila ovaj pristup i navodno je koristila „razne taktike“ da poremeti proces razdvajanja energetskih sistema, u rasponu od sajber napada do kampanja za informisanje potrošača o rastućim računima za struju.
Istovremeno, stručnjaci strahuju da će ruske vlasti razdvajanje baltičkih, energetskih sistema shvatiti kao pretnju Kalinjingradu.
Prema njihovim rečima, razdvajanje mreža će dovesti do dalje izolacije Kalinjingrada, iako se takva situacija očekivala i razgovarala više od decenije, a ostrvski testovi sprovedeni od 2019. godine su se pokazali uspešnim, uveravaju izvori publikacije.
Stručnjaci sa kojima je Euractiv razgovarao potvrdili su da Kalinjingrad, svake godine testira svoju sposobnost, da samostalno obezbedi stabilan, rad mreže „prilično dugo“.
Po njima, eksklava nije u zoni rizika, jer ima četiri elektrane – jednu na ugalj i tri na gas.
Snabdevanje gasom ovih elektrana obezbeđuje se na tri načina: plutajući LNG terminal, gasovod do Belorusije i prošireno skladište gasa kapaciteta 0,8 milijardi kubnih metara.
Kako objašnjavaju stručnjaci, ovi resursi obezbeđuju neophodne zalihe gasa za proizvodnju električne energije.
Na ovoj pozadini, baltičke zemlje se već spremaju za „uzvratne akcije” Ruske Federacije.
Kao odgovor na nedavne incidente, Litvanija i Poljska su pojačale bezbednost [prekograničnog strujnog kabla] LitPol Link… Sve zemlje su takođe ojačale svoje usluge sajber bezbednosti – rekao je za izdanje jedan od specijalista.
Borba.Info