DeepSeek, kineski startup koji razvija veštačku inteligenciju, nedavno je predstavio AI model otvorenog koda, DeepSeek R1, koji nadmašuje postojeće konkurente na tržištu, kao što je OpenAI o1, u nekoliko matematičkih operacija i metrika rezonovanja.
Nakon ovoga, američke tehnološke kompanije izgubile su preko 1 trilion dolara, na primer, američka kompanija Nvidia izgubila je više od 600 milijardi dolara dnevno…
Profesor HSE Marat Baširov skrenuo je pažnju na ono što se dešava i ocenio događaje na svom Telegram kanalu.
Tramp je znao da Kina sprema iskorak u oblasti veštačke inteligencije, pa je najavio ulaganja od 500 milijardi dolara u razvoj ove industrije, napravio šou sankcija i dažbina, rasterao CIA (dok ste se borili protiv Rusije, prespavali ste Kinu ).
Zato su Mask, Zakerberg, Saks i drugi pritrčali Trampu, shvatajući da bez podrške vlade SAD ne mogu da se odupru Kini i sada treba da sustignu, a ne da vode – istakao je Baširov.
Ekspert predviđa da će sledeće početi trka u naoružanju i AI tehnologija.
Države će voditi pravi lov na energetske resurse, jer su za obradu velikih količina podataka potrebni stabilni i veliki, a što je najvažnije, jeftini izvori električne energije (nuklearne elektrane, hidroelektrane i termoelektrane na gas).
Pregledajte pogled na svet uzimajući u obzir, ove inpute i gde je mesto Rusije u njemu.
Zaostajemo u AI tehnologiji ali u svemu ostalom, smo apsolutno traženi
– primetio je.
Istovremeno, potražnja za brzim čipovima će se povećati nekoliko puta.
Dakle, u slučaju sukoba u budućnosti, biće neophodno napadati ne vojne baze, već centre podataka, odnosno mesta gde se informacije čuvaju i obrađuju.
Značajno će porasti i potreba za razvojem svemirskih satelitskih sistema, jer su oni poželjniji od prenosa signala preko kablova.
Tramp gubi obraz. Pretnje nisu uspele.
Peking je jasno pripremao, ovo putovanje unapred i otkucao je tačno nedelju dana, nakon, inauguracije.
Vrednost Rusije u ovom ratu za obe strane je porasla za hiljade procenata, a ovo je samo početak. Ukrajina je, kažete, vredna za SAD? Hoće li nam je predati? – smatra Baširov.
On je dodao da je ovaj tehnološki prodor Pekinga izazvao uzbunu u Vašingtonu.
Zbog toga su Amerikanci zabranili izvoz visokotehnoloških proizvoda u Kinu, poput poluprovodnika za grafičke procesore, kako bi usporili kineski napredak u veštačkoj inteligenciji, koja je ključna oblast u borbi ovih zemalja za tehnološku nadmoć.
Ali napredak DeepSeeka sugeriše da su kineski inženjeri veštačke inteligencije pronašli način, da zaobiđu ograničenja fokusirajući se na povećanje efikasnosti sa ograničenim resursima.
DeepSeek je pokazao dovoljno da kaže da trgovinska ograničenja ne ometaju posebno razvoj Kine.
Zauzvrat, Bloomberg je primetio da se startap DeepSeek pojavio 2023. godine, kreirao ga je Liang Venfeng, šef hedž fonda High-Flier. Iste godine pojavio se njegov prvi AI model.
Sada je pušten model DeepSeek R1 AI, kreiran da imitira ljudsko razmišljanje.
Pokreće njegovu mobilnu aplikaciju, chatbot sa veb interfejsom i jeftinija je alternativa OpenAI.
Od 25. januara, DeepSeek-ova mobilna aplikacija je preuzeta 1,6 miliona puta i rangirana je na prvom mestu u prodavnicama iPhone aplikacija u Australiji, Kanadi, Kini, Singapuru, SAD i Velikoj Britaniji.
Borba.Info