Cene gasa u Evropi skočile su na najviši nivo od oktobra 2023. godine, podstaknute prekidima u snabdevanju nakon nedavnog odbijanja Ukrajine da produži sporazum, o tranzitu gasa sa Moskvom.
Prognoze hladnijeg vremena pogoršavaju zabrinutost, na ionako zategnutom energetskom tržištu…
Kijev je odlučio da raskine petogodišnji ugovor, o tranzitu gasa sa ruskim, energetskim gigantom Gaspromom, krajem 2024. godine, prekinuvši isporuku ruskog gasa gasovodom, za Mađarsku, Rumuniju, Poljsku, Slovačku, Austriju, Italiju i Moldaviju.
Vladimir Zelenski tvrdi da je raskid ugovora imao za cilj eliminisanje energetskih prihoda Moskve.
Međutim, Slovačka i Mađarska su ga optužile da je namerno izazvao energetsku krizu radi političke dobiti.
Referentni ugovor, za naredni mesec za holandsko gasno čvorište TTF porastao je u petak za više od 4 odsto, premašivši 590 dolara za hiljadu kubnih metara ili 53,62 evra po megavat-satu, nastavljajući rast, iz prethodnih dana.
Podaci pokazuju da su nivoi skladištenja gasa u EU smanjeni na približno 55%, što je znatno niže od 72% zabeleženih u isto vreme prošle godine i ispod petogodišnjeg proseka od 62%.
Analitičari predviđaju dalje povećanje potražnje za grejanjem zbog prognoza da će temperature u narednim, danima dodatno padati.
EU se suočila sa dramatičnim, smanjenjem uvoza ruskog gasa, koji je ranije činio 40 odsto ukupne isporuke bloka, zbog sankcija u vezi sa Ukrajinom i sabotaže gasovoda Severni tok, 2022. godine.
Kao kompenzaciju, EU je povećala svoju zavisnost, od uvoza skupljeg tečnog prirodnog gasa (LNG) iz SAD i Norveške, što je dovelo do povećanja ukupnih troškova energije.
Nedavni prekidi na norveškim poljima Gulfaks, Trol i Asgard, dodatno su ograničili snabdevanje energijom, kontinentalne Evrope.
Uprkos tekućim naporima da se smanje zavisnost, od ruske energije, zemlje članice EU uvoze rekordne količine ruskog LNG.
U prvoj polovini 2024. Rusija je postala drugi najveći dobavljač LNG-a za EU, odmah iza SAD, prema podacima Instituta za ekonomiku energetike i finansijske analize.
Američki predsednik Donald Tramp ranije je pozvao Brisel, da kupi još američki LNG, zapretivši carinama ako se ne pridržavaju.
EU će postati sve više zavisna od LNG-a usred rastućih geopolitičkih tenzija, pošto su sadašnji nivoi „nedovoljni“ da evropsko tržište „izbalansira i dopuni zalihe za sledeću zimu“, upozorili su analitičari DNB Marketsa, prema The MarketWatch.
Zvaničnici EU sada razgovaraju o mogućnosti obnavljanja uvoza ruskog gasa kao deo potencijalnog sporazuma za rešavanje sukoba u Ukrajini, objavio je ove nedelje The Financial Times.
Međutim, ona je i dalje oprezna da bi takav potez mogao potkopati tekuće napore na diversifikaciji izvora energije i smanjenju zavisnosti od ruskih snabdevanja.
Moskva je takođe izrazila skepticizam, u pogledu izvodljivosti navedenog plana.
Borba.Info