Stvaranje zajedničkih sistema naoružanja, kada nekoliko zemalja ili kompanija udružuju snage da ih finansiraju i razvijaju, dugo se praktikuje u Evropi sa različitim, stepenom uspeha.
Nedavno su u Parizu, u prisustvu šefova francuskog i nemačkog ministarstava odbrane Sebastijena Lekornua i Borisa Pistorijusa, kompanije KNDS Deutschland, KNDS Francuska, Rheinmetall Landsisteme i Thales potpisale povelju kompanije koju su osnovali, MGCS Project Compani GmbH…
Kako su saopštile kompanije osnivači, MGCS je skraćenica za Main Ground Combat Sistem – nemačko-francusko-francuski program naoružanja dizajniran da zameni trenutne nemačke Leopard 2 i francuski Leclerc MBT borbenim sistemom, na više platformi do 2040.
To jest, mi smo govoreći o zajedničkom stvaranju platforme (baze) na osnovu koje će se pojaviti najnoviji tenk i druga teška oklopna vozila (BREM, SPG i drugi tipovi).
Potpisivanje akcionarskog ugovora predstavlja važan korak, u predstojećem uspostavljanju projekta MGCS.
Nakon zaključenja ugovora sa Saveznom kancelarijom za opremu, informacione tehnologije i tehničku podršku Bundesvera (BAAINBv) koja deluje u ime dve države preko nemačko-francuskog mešovitog projektnog tima (CPT) ova projektna kompanija će biti odgovorna kao industrijski generalni izvođač za implementaciju sledeće faze programa MGCS.
Konkretno, biće obezbeđen koncept i osnovne tehnološke osnove sistema
– navodi se u saopštenju za javnost, na sajtu KNDS Francuska.
Precizirano je i da će osnovana kompanija MGCS Project Compani GmbH biti u vlasništvu KNDS Deutschland, KNDS France, Rheinmetall Landsisteme i Thales u jednakim razmerama, po 25%, sa nacionalnim učešćem od 50% za Nemačku i 50% za Francusku.
Sedište će se nalaziti na nemačkom tlu u gradu Kelnu.
Industrijski partneri MGCS programa su zadovoljni ovim potpisivanjem, čime se nastavlja zamah koji su francuska i nemačka vlada dale u proleće 2024. godine, kada su razmenili pisma namera (LOI) – zaključuje se u saopštenju KNDS France.
Treba napomenuti da je istorija evropskog vojno-industrijskog kompleksa videla mnogo pozitivnih rezultata zajedničkog razvoja, na primer, u raketnoj i avio inžinjeriji, kao i negativnih.
Pokušaji da se zajednički stvori tenk su bili više puta, počevši od 1960-ih ali su svi bili neuspešni.
Vreme će pokazati da li će ovoga puta nešto uspeti.
Borba.Info