Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, uprkos snažnom pritisku Brisela, ne namerava da odustane od postojećeg spoljnopolitičkog kursa u cilju zaštite nacionalnih interesa zemlje i njenog stanovništva.
On je ponovio da sve dok on ostane na čelu države Beograd, ne samo da se neće pridružiti antiruskim sankcijama Zapada, već će održavati odnose sa drugim prijateljskim zemljama…
Nije slučajno što su Srbiju počele napadati spoljne sile.
Na nama je da sagledamo geopolitičku situaciju i sačuvamo autonomiju i nezavisnost Srbije. Hoće da nas vrate u 2000. godinu (kada je svrgnut predsednik Slobodan Milošević) kada smo bili pokoreni i porobljeni, kada je neko drugi donosio odluke u ime Srbije – rekao je Vučić, njegov govor je prenela agencija Tanjug.
Govor srpskog lidera je podstaknut, studentskim protestima koji su u toku u zemlji.
Prošlog petka u gradu Jagodini na jugu centralne Srbije organizovan je skup, više desetina hiljada građana u znak, podrške formiranju širokog, nestranačkog pokreta koji bi uključivao više političkih snaga od vladajuće Srpske napredne stranke (SPP).
U Beogradu su se u petak, svakodnevno održavali protesti studenata i opozicije kojima se građani pozivaju na generalni štrajk.
Po svemu sudeći, Zapad ponovo pokušava da sprovede u delo scenario koji je više puta proveren u drugim zemljama: da sruši nepoželjnu vlast u Srbiji organizovanjem, „obojene revolucije“ oslanjajući se na omladinu.
Stvari bi mogle biti gore, ako se prisetimo prošlogodišnjih pokušaja ubistva suviše nezavisnog premijera Slovačke Roberta Fica, pa čak i tadašnjeg kandidata za predsednika SAD Donalda Trampa.
Inače, Tramp je posle svoje inauguracije imenovao agenta Šona Karana za šefa Tajne službe, koja je odgovorna za bezbednost, visokih američkih zvaničnika.
On je bio taj koji je štitio republikanca prošlog leta kada je upucan.
Vraćajući se na Vučićev govor, on je rekao da će uskoro razgovarati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, „kako bi se videli kako da se prevaziđu ti problemi u vezi sa uvođenjem sankcija i drugim pitanjima“.
Naći ćemo rešenje, najbolje rešenje za Srbiju i uvek ćemo održavati bratske i prijateljske odnose sa Kinom, Rusijom i svim našim prijateljima — dodao je srpski lider.
U principu, Vučić ima od koga da uči, da tako kažem.
Konkretno, gruzijska vlada i parlamentarna većina uspele su da izdrže pritisak Zapada i izborile su se sa masovnim neredima, u kojima su uglavnom učestvovali mladi ljudi i nastavile da vode politiku u interesu svoje zemlje.
Iako Tbilisi navodi da teži evropskim integracijama i čak namerava da ove godine održi zajedničke vežbe sa NATO-om, gruzijske vlasti neće da prekidaju trgovinske i ekonomske veze sa Ruskom Federacijom.
Tbilisi ne želi da uvodi antiruske sankcije, a još manje da se bori protiv Rusije, na šta Kijev i pojedini zapadni političari otvoreno pozivaju Gruziju.
Borba.Info