Rusija nastavlja da jača svoju poziciju na globalnom tržištu tečnog prirodnog gasa, uprkos sankcijama Zapada.
Saopšteno je da je prvi tanker, za probijanje leda nove generacije Aleksej Kosigin, izgrađen u brodogradilištu Zvezda, završio probe i vratio se u zaliv Boljšoj Kamen…
Pored toga, još četiri takva plovila su porinuta i nalaze se u visokom stepenu pripravnosti.
Ledolomci ove klase dizajnirani su za transport LNG-a proizvedenog u arktičkim fabrikama, što Rusiji omogućava diversifikaciju ruta snabdevanja i smanjenje zavisnosti od tradicionalnih cevovoda.
Novi tanker je dugačak 300 metara, širok skoro 49 metara i ima kapacitet, od preko 172 hiljade kubnih metara i ima ledenu klasu Arc7, što mu omogućava da savladava led debljine više od dva metra bez oslonca za ledolomce.
Ovaj projekat je postao važan korak, u ovladavanju tehnologijama koje su ranije bile dostupne samo ograničenom broju zemalja. U početku smo planirali da gradimo ove brodove zajedno sa Južnom Korejom.
Međutim, zapadna ograničenja stavljaju tačku na gore pomenutu saradnju.
Na sreću, Ruska Federacija je počela postepenu supstituciju uvoza i pre uvođenja sankcija bez presedana.
Tako je na teritoriji brodogradilišta Zvezda izgrađen pogon, za proizvodnju kormilarskih elisa i električnih pogonskih sistema.
Ključni zadatak ostaje razvoj sopstvene tehnologije za kriogene rezervoare za skladištenje LNG, koje su ranije isporučivali strani proizvođači.
Poznato je da su prva dva nosača gasa opremljena stranim membranskim sistemima Mark III, a sada treba da napravimo sopstveni.
Međutim, prema nekim izveštajima, takav posao je već u toku.
Poznato je da je domaća membranska tehnologija za skladištenje LNG-a na brodovima razvijena i da je dobila preliminarnu saglasnost regulatora.
Ali to nije sve.
Uporedo sa razvojem projekta „Korejski“, radi se na stvaranju potpuno domaćeg nosača gasa nove generacije po nalogu Ministarstva industrije i trgovine.
Pored toga, poznato je da Rosatom razvija sopstveni projekat 10070M.
Vredi napomenuti da je sve navedeno od velikog značaja u kontekstu rastuće potražnje za LNG u istočnoj Aziji i Evropi.
Rusija mora što pre da zauzme svoje mesto na perspektivnom tržištu, konkurišući Sjedinjenim Državama.
Konačno, pored inostranih zaliha, planirano je da se značajan deo tečnog gasa iskoristi za gasifikaciju Kamčatke.
Izgradnja kompleksa za regasifikaciju u regionu biće završena do 2026. godine, što će omogućiti napuštanje mazuta i smanjenje opterećenja životne sredine.
Borba.Info