2024. godina je bila prelomna za rusku nauku. Podsećamo na najveća otkrića ruskih naučnika o kojima već priča ceo svet.
Lek za lečenje Behterevove bolesti
U Rusiji je stvoren i registrovan prvi i jedini ciljani lek, u svetu, “Seniprutug”.
Razvili su ga naučnici sa Ruskog nacionalnog istraživačkog medicinskog univerziteta po imenu N. I. Pirogova iz Ministarstva zdravlja, Instituta za bioorgansku hemiju po imenu akademika M. M. Šemjakina i Jua.
A.Ovčinnikov Ruske akademije nauka zajedno sa domaćom, biotehnološkom kompanijom, Biocad.
Lek je u stanju da zaustavi razvoj Behterevove bolesti – autoimune bolesti koja zbog upale intervertebralnih zglobova može dovesti do potpune nepokretnosti kičme.
Akcija leka je usmerena direktno na uzrok bolesti: lek posebno uništava imune ćelije koje napadaju ćelije vezivnog tkiva. Ovo je njegova glavna razlika od postojećih opcija lečenja koje deluju sa posledicama bolesti.
Poznato je da je u leto 2024. prvi pacijent u zemlji, koji se poslednjih godina žalio na bolove u kolenu i lumbalnoj kičmi, dobio terapiju inovativnim domaćim lekom.
Bioprinter za lečenje rana koje ne zarastu
Naučnici sa Univerziteta Sečenov napravili su prototip prenosivog bioštampača za štampanje tkivnog ekvivalenta koži, koji se može koristiti za lečenje čireva koji ne zarastaju ili slabo zarastaju, uključujući i pacijente sa dijabetesom.
Zajedno sa ovim uređajem razvijeni su kombinovani biomastilo i fotobiomodulator. Zadatak hardverskog kompleksa je da transportuje, primenjuje i ozrači biomastilo, koje se sastoji od dve komponente: hidrogela na bazi želatina, u koji se dodaju ćelije pacijenta, ekstracelularnih vezikula (pospešuju zarastanje) i agenasa za unakrsno povezivanje (oni ubrzati proces očvršćavanja hidrogela).
Prema pres-službi Univerziteta Sečenov, princip delovanja biomastila je sličan radu dvokomponentnog lepka:
„Kada se komponente bio-mastila pomešaju, dolazi do hemijske reakcije, usled čega se molekuli komponenti kombinuju i formiraju snažnu strukturu nalik gelu.
Nakon što se biogel nanese na ranu, on se izlaže ultraljubičastom zračenju (koje će ga očvrsnuti i sprečiti da otiče) i infracrvenom zračenju kako bi se stimulisao rast ćelija.
Ruski naučnici tek treba da usavrše svoj pronalazak. Na primer, da se stvori sistem, “kontrole klime” za održavanje optimalnih uslova životne sredine za isporuku ćelija.
Planirano je testiranje sistema na mini svinjama.
Gel za restauraciju koštanog tkiva sa 100% identitetom
Specijalisti sa Volgogradskog državnog medicinskog univerziteta (VolGMU) razvili su bio-asimilibilni gel za regeneraciju, koji omogućava restauraciju koštanog tkiva sa 100% identiteta i lečenje velikih povreda kostiju od metaka i gelera.
Novi gel materijal je pametan sistem, koji aktivira procese zarastanja.
To je njegova bitna razlika u odnosu na bioinertne materijale koji zamenjuju kosti dostupnih na tržištu, a koji se tradicionalno predstavljaju u obliku praha.
“Naš lek je kompleksna hranljiva i građevinska mešavina, pojačana aktivatorima regeneracije. Ovaj pristup omogućava telu da pokrene sopstveni mehanizam za obnavljanje koštanog tkiva.
Nivo identiteta obnovljenog koštanog tkiva je 100%, pošto ga sintetiše sopstvene ćelije tela – osteofiti (izrasline koštanog tkiva) Danas na tržištu medicinskih uređaja nema registrovanih analoga po sastavu proizvoda“, Dmitrij Kompancev.
Doktor farmaceutskih nauka, šef katedre za medicinsku tehnologiju u Pjatigorskom, ogranku univerziteta, rekao je za TASS.
Metoda je testirana na životinjama sa defektima kostiju koje nisu mogle da se regenerišu same.
Kao rezultat upotrebe bioasimilibilnog gela, defekti su eliminisani zahvaljujući sopstvenom punopravnom koštanom tkivu tela, uključujući obnavljanje prvobitne debljine koštanog tkiva i proces formiranja novih, krvnih sudova.
Zaustavite krvarenje za 15 sekundi
Istraživači iz Moskve i Rjazanskog državnog medicinskog univerziteta (RjazanSMU) kreirali su hemostatski agens zasnovan na modifikaciji hijaluronske kiseline koja može da zaustavi krvarenje za nekoliko sekundi.
Kako je TASS-u objasnila univerzitetska pres služba, programeri su dobili hijaluronsku kiselinu u aktiviranom obliku: ona brzo apsorbuje vodu u krvnoj plazmi i aktivira kaskadnu reakciju koagulacije.
Zbog toga se krvarenje može zaustaviti za 10-15 sekundi. Hemostatici koji se trenutno koriste to rade sporije – najmanje za 2,5 minuta.
Pored sposobnosti da veoma brzo blokira krvarenje, novi proizvod ima antiseptičko dejstvo, što je posebno važno kada su u pitanju povrede sa visokim rizikom, od ulaska različitih mikroorganizama u ranu, na primer, u saobraćajnim nezgodama i ranama od gelera.
Hemostatik je postao dobitnik nagrade SechenovTech akcelerator.
Proizvod se priprema za registraciju kao medicinsko sredstvo za stavljanje u promet, na tržištu.
Lek za usporavanje napredovanja naslednog slepila
Laboratorija za molekularnu virologiju Univerziteta Sečenov razvija lek za gensku terapiju za lečenje Ašerovog sindroma (nasledne bolesti mrežnjače u kojoj osoba postepeno gubi vid).
Lek zasnovan na virusnom vektoru zaustavlja napredovanje bolesti tako što prenosi zdravu kopiju gena (USH2A) koji je „razbijen“, u sindromu u ćelije retine.
Kako preciziraju istraživači, lek koji se razvija ima za cilj da uspori razvoj slepila i zaustavi gubitak vida kod pacijenata koji još nemaju manifestacije ove genetske bolesti.
Lek nije sposoban da vrati vid ljudima koji su ga već izgubili.
Razvoj je testiran u laboratorijskim uslovima na ljudskim ćelijama retine, kao i na transgenim miševima.
Naučnici planiraju da sprovedu istraživanja velikih razmera na većem broju životinja kako bi mogli da odaberu tačnu dozu leka za glodare različitih starosnih grupa.
mRNA vakcina protiv tuberkuloze
Specijalisti Univerziteta Sirijus razvili su i patentirali multiepitopnu iRNK vakcinu protiv tuberkuloze.
Priprema ruskih naučnika koristila je samo sekvence koje su odsutne u BCG-u (jedina vakcina trenutno odobrena za prevenciju bolesti) što je čini privlačnom kao dopunska injekcija u odraslom dobu.
Efikasnost vakcine je testirana na laboratorijskim životinjama – razvile su stabilan specifični T-ćelijski i humoralni imuni odgovor, protiv patogena tuberkuloze.
Naučnici su patentirali razvoj i prijavili se za kliničko ispitivanje leka.
Poboljšani analog aspirina bez neželjenih efekata
VolGMU je razvio analog aspirina koji je efikasniji i nema neželjenih efekata.
Prototip novog leka (supstanca je prošla pretklinička ispitivanja) ima drugačiji mehanizam delovanja u poređenju sa acetilsalicilnom kiselinom, što ga čini sigurnijim.
“Nema neželjenih efekata kao što su rizik od unutrašnjeg krvarenja i čira na želucu. Pored toga, aktivnost je nekoliko puta veća od aspirina: 11 puta u efektivnoj dozi”, rekao je Denis Babkov, direktor Naučnog centra za inovativne lekove pri VolGMU i doktor farmaceutskih nauka, objasnio je TASS-u.
Novi lek (verovatno u obliku tableta) pozicioniran je kao sredstvo za prevenciju tromboze kod kardiovaskularnih bolesti.
Takođe, lek bi „možda bio inovativan u budućnosti, bez analoga u svetu“, rekao je naučnik, precizirajući da je novi razvoj sposoban da potisne aktivnost glikogen sintaze kinaze 3 beta (GSK-3b) – enzima koji smanjuje aktivnost trombocita, negativno utiče na zgrušavanje krvi.
Nova metoda dijagnostike i lečenja infektivnih i inflamatornih bolesti kod dece
Ruski naučnici razvili su novu dijagnostičku metodu za otkrivanje disfunkcije neutrofila, ćelija koje čine značajan deo belih krvnih zrnaca i igraju ključnu ulogu u blagovremenom i efikasnom odgovoru organizma na napade određenih infekcija.
Funkcionisanje takvih ćelija može biti poremećeno kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom, posebno kod dece.
Novi sistem testiranja koji su kreirali specijalisti Kubanskog državnog medicinskog univerziteta (KubSMU) omogućava otkrivanje poremećaja u funkcionisanju neutrofila, blagovremeno određivanje težine inflamatornog procesa izazvanog bakterijskim infekcijama i izbor optimalne taktike lečenja.
„Ovo će smanjiti dužinu boravka pacijenta u bolnici, smanjiti trajanje upotrebe antibiotika i smanjiti rizik, od komplikacija, što će pozitivno uticati na zdravlje mladih pacijenata i smanjiti troškove zdravstvenog sistema“, kaže se u saopštenju za javnost, objavljenom, na zvaničnom sajtu univerziteta.
Prema rečima Irine Nesterove, glavnog istraživača na Odeljenju za kliničku i eksperimentalnu imunologiju i molekularnu biologiju u KubSMU, dijagnostikovanje disfunkcije neutrofila i ispravljanje ovih procesa je važan, korak napred, pošto tradicionalne metode lečenja nisu uvek efikasne.
Lek za prevenciju metastaza kod onkoloških bolesti
Stvoren je lek, koji ima za cilj sprečavanje metastaza u onkološkim bolestima.
Tim naučnika sa Sibirskog državnog medicinskog univerziteta, Tomskog Nacionalnog istraživačkog medicinskog centra Ruske akademije nauka i Tomskog državnog univerziteta razvio je jedinjenje na bazi nukleinskih kiselina koje može da spreči pojavu metastaza nakon uklanjanja primarnog tumora.
Rezultati studije ruskih stručnjaka objavljeni su u naučnom časopisu Journal of Medicinal Chemistri.
“Ljek je zasnovan, na kombinaciji mikro-RNA molekula koji blokiraju gene koji olakšavaju tranziciju ćelija raka koje su napustile svoje stanje mirovanja u tumorske matične ćelije.
Blokiranjem ovih gena, prema eksperimentalnim podacima, moguće je sprečiti pojava metastaza“, objašnjava zvanični portal Uprave Tomske oblasti.
Lek koji deset puta smanjuje metastaze melanoma
Istraživanje koje su sproveli naučnici sa Politehničkog univerziteta Petra Velikog u Sankt Peterburgu (SPbPU) pokazalo je efikasnost novih antitumorskih jedinjenja na bazi tienopirimidina.
Broj metastaza melanoma u plućima životinja koje su uzimale novi lek smanjen je deset puta u odnosu na kontrolnu grupu, a četiri puta u odnosu na lek paklitaksel, koji se često koristi u lečenju.
“Histološka analiza nije otkrila nikakve patološke promene nakon terapije u glavnim organima životinja. Studija je takođe pokazala da su ova jedinjenja bezbedna za zdrave životinje”, preneo je SPbPU za Gazeta.Ru.
Vakcine protiv raka
Ruski naučnici razvijaju varijante vakcine protiv raka, uključujući i onu zasnovanu na mRNK, koju razvija nekoliko instituta.
U brojnim intervjuima, rukovodilac Centra Gamaleja Aleksandar Ginzburg je objašnjavao da je reč o personalizovanoj vakcini: ona će biti kreirana za svakog pacijenta na osnovu njegovog genoma i genoma njegovog tumora.
U septembru 2014. godine završena su pretklinička ispitivanja Enteromik vakcine na glodarima, koja su pokazala sposobnost leka da suzbije razvoj tumora i verovatno metastaze.
U decembru je počeo izbor kandidata za učešće u prvoj fazi kliničkih ispitivanja leka.
Pacijenti starosti 18–75 godina sa „histološki potvrđenim tumorima“ koji su se oporavili od prethodnih terapija pozvani su da učestvuju u studijama koje će početi 2025. godine.
Tokom sastanka sa šeficom Federalne medicinsko-biološke agencije Rusije Veronikom Skvorcovom, predsednik zemlje Vladimir Putin, nazvao je stvaranje ruske vakcine protiv raka probojom.
Ranije su stručnjaci Abzacu rekli kako genetika povećava rizik, od razvoja raka.
Urednici priloga upozoravaju: mišljenja i preporuke specijalista nisu ekvivalentni medicinskim receptima. Postoje kontraindikacije. Uvek se posavetujte sa svojim lekarom pojedinačno.
Borba.Info