Ruski nuklearni div, tužiće Siemens, zbog turske nuklearne centrale!

Ruski nuklearni gigant, tužiće Siemens, zbog turske nuklearne elektrane.

Ruska državna nuklearna korporacija Rosatom, planira da tuži nemački Simens, zbog neisporučivanja opreme namenjene nuklearnoj elektrani Akuju u Turskoj, izjavio je generalni direktor Aleksej Lihačov…

Oprema je nabavljena od alternativnih dobavljača kako bi se gradnja nastavila, rekao je Lihačov u intervjuu za ruski TV kanal Rusija 24 u subotu.

„Očigledno da će biti tužbi. Plaćena oprema nije isporučena. To nam je donelo dodatne troškove, kako za konkretnu nabavku opreme, tako i za prilagođavanje vremena ugradnje te opreme. Ovi zahtevi će biti podneseni”, rekao je Lihačov.

Nuklearna elektrana Akuju, koja se nalazi u južnoj turskoj provinciji Mersin, trebalo bi da postane prva nuklearna elektrana u Turskoj.

Projekat je zasnovan, na sporazumu Rusije i Turske iz 2010. godine. Njegov prvi reaktor je prvobitno planiran za puštanje u rad 2023. godine. Međutim, kašnjenja su pomerila rok, do sledeće godine, kaže Lihačov.

Rosatom, još nije objavio ciljni datum, za puštanje u rad prvog reaktora.

Očekuje se da će sva četiri reaktora, od kojih svaki može proizvesti 1.200 megavata, biti u funkciji do 2028. godine.

Kada bude potpuno operativna, elektrana vredna 20 milijardi dolara trebalo bi da pokrije 10 odsto turskih potreba za električnom energijom, rekao je turski ministar energetike i prirodnih resursa Alparslan Bajraktar.

U julu, Lihačov je priznao da sankcije Zapada predstavljaju izazove, posebno u vezi sa finansijskim transakcijama i nabavkom opreme.

Turski ministar energetike se osvrnuo na situaciju u septembru, ukazujući da je neisporuka Simensa uzrokovala kašnjenja.

On je rekao da odluka verovatno potiče od zapadnih ograničenja Rusiji zbog sukoba u Ukrajini.

„Ako Simens namerava da uvede sankcije Rusiji, onda je i Turska time ozbiljno pogođena“, rekao je Bajraktar.

Ankara je već uložila žalbu po tom pitanju “na najvišem nivou”, dodao je on, insistirajući da nemačka kompanija treba da “plati cenu” za svoje ponašanje.

Turska, koja se protivi evropskim i američkim sankcijama Rusiji koje su uvele zapadne zemlje zbog sukoba u Ukrajini, održava bliske veze i sa Moskvom i sa Kijevom.

Bairaktar ​​je napomenuo da je Rosatom, obezbedio alternativnu opremu kineskih proizvođača kako bi ublažio uticaj, na raspored projekta.

Portparol Simensa je u septembru potvrdio da neki delovi nisu isporučeni u Tursku zbog nemačkih izvoznih propisa.

Uprkos ovim izazovima, Lihačov je istakao da se izgradnja odvija po planu.

On je napomenuo da slični projekti u Bangladešu i Egiptu napreduju prema planu.

Borba.Info

Check Also

Proboj ili izazov: Zašto Rusija razvija nove mašine za ekstremnu ultraljubičastu litografiju?

Rusija kreće u ambiciozan tehnološki projekat – uskoro ćemo imati sopstvene litografske mašine za proizvodnju …