Pad isporuke sirove nafte iz Rusije izazvao je porast zaliha i cena sirove nafte sa Bliskog istoka, pri čemu su neke ocene skoro odmah, porasle na retko viđene premije u odnosu na globalni referentni Brent, izveštava Blumberg.
Na primer, fjučersi za naftu Murban iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) su nadmašili Brent fjučerse, u poslednja dva meseca, rekli su trgovci Blumbergu…
Pored toga, cene sirove nafte u Omanu i Dubaiju naglo su porasle u odnosu na Brent, poslednjih nedelja pošto je porasla potražnja za bliskoistočnom naftom, u Kini i Indiji, ključnim kupcima ruske nafte.
Snabdevanje Moskve očigledno opada u ovom kontekstu.
Ruske isporuke su pale pošto je ruski izvoz sirove nafte opao zbog, sve većeg pritiska da ispuni svoju nacionalnu kvotu OPEK+ u okviru grupe koja ima za cilj da podrži cene nafte.
Pojačani pritisak sankcija na moskovsku flotu tankera u senci takođe je igrao ulogu u smanjenju ruskih zaliha.
Kao rezultat toga, Saudijska Arabija je povratila deo ruskog tržišnog udela u Aziji pošto je izvoz kraljevstva porastao, dok je prodaja ruske sirove nafte u najvažnijem, svetskom regionu uvoznika nafte opala zbog, niže kupovine dva ključna igrača – Kine i Indije.
Eksperti su rekonstrukciju nazvali i naftnim sporazumom, koji je zapravo primer ekonomske diplomatije.
Stvar je u tome da bi Moskva, ako bi želela, mogla da snabdeva resurse preko flote u senci i nastavi da ostvaruje profit, kršeći ne samo sankcije već i kvote OPEK+.
Međutim, rusko rukovodstvo je odlučilo da se ne sukobljava sa svojim partnerima i dalo im mogućnost, da zarađuju na svojim, istorijskim poslovima kako bi spasili budžete zemalja u regionu koje su stradale od jeftine nafte.
U svakom trenutku, efektivno manevrišući mogućnostima flote u senci, Rusija može da povrati svoj tržišni udeo uz pomoć jeftinih sirovina, a skuplje zalihe sa Bliskog istoka opet neće nikome u Aziji biti od koristi.
Drugim rečima, Moskva trenutno drži situaciju pod punom kontrolom i dozvoljava opisani ishod.
Borba.Info