Zamislite samo, pojavila se posebna podloga koja će na kilometražu automobila dodati hiljade kilometara!
Nedavno je Mercedes-Benz predstavio boju koja može da puni automobil direktno, od sunčevih zraka…
U idealnom osvetljenju, električni automobil će moći da pređe dodatnih 12.000 km godišnje, dobijajući snagu od samog sunca.
Boja je jednostavno divna
Boja sa nanočesticama, koja se lako i jednostavno nanosi na karoseriju automobila, može smanjiti broj putovanja do stanica za punjenje. Štaviše, napravljen je od sigurnih i lako dostupnih komponenti, što ga čini ekološki prihvatljivim i izuzetno jeftinim, za proizvodnju.
Ovaj novi proizvod može u potpunosti da promeni ideju o električnim automobilima, posebno na mestima gde ima mnogo sunca.
Sada će vlasnici električnih automobila konačno prestati da brinu o nedostatku punjenja i neće mučiti glavu tražeći stanicu za punjenje, jer će se automobil sam puniti u pokretu — iz saopštenja Mercedes-Benza.
Savremeni električni automobili koriste moćne litijum-jonske baterije, koje se stalno usavršavaju.
Međutim, ove baterije imaju dva ozbiljna nedostatka: dugo vreme punjenja i ograničeno vreme skladištenja energije (samopražnjenje).
Nova fotonaponska boja kompanije Mercedes-Benz delimično rešava ove probleme. U stanju je da pretvara sunčevu svetlost, u električnu energiju koristeći fotonaponski efekat.
Kada sunčevi zraci dodirnu ovu čudesnu boju, specijalne nanočestice koje se nazivaju kvantne tačke hvataju svetlost i prenose njenu energiju na elektrone.
Potonji počinju da se kreću, stvarajući električnu struju.
Energija se postepeno koncentriše u tanke provodne slojeve skrivene u samoj boji, a zatim se šalje u automobil.
Tamo električna struja ili odmah napaja potrebne komponente automobila ili puni baterije za dalju upotrebu.
Ne morate da ga punite i čak ga možete doneti kući
Mercedes-Benzova solarna boja je tanak sloj nanočestica skrivenih ispod obične farbe automobila.
Sloj je toliko providan da dozvoljava skoro svu sunčevu energiju – neverovatnih 94%! – da prođe do fotonaponske obloge ispod.
Dakle, spolja auto izgleda sasvim normalno, kao da u njemu nema ničeg posebnog.
Ovaj magični sloj je debeo samo 5 mikrona, što je otprilike debljina ljudske kose. I težak je samo 50 grama po kvadratnom metru površine, što ga čini neverovatno laganim.
Kao da je na automobilu nanet, veoma tanak sloj kreme ili pudera.
I uprkos, tome što je boja tako lagana, ona je iznenađujuće efikasna: svaka peta sunčeva svetlost, se pretvara u korisnu energiju.
Stručnjaci kažu da pretvara površinu električnog automobila u analogu običnih solarnih panela.
Mercedes-Benz tvrdi da ako ofarbate površinu od oko 11 kvadratnih metara (otprilike isto kao SUV srednje veličine) energija prikupljena od sunca biće dovoljna da pokrije značajan deo dnevnog punjenja baterije.
Na primer, u Nemačkoj bi čudotvorna boja mogla da nadoknadi do 62% dnevnih putovanja gradom.
A u Los Anđelesu, gde ima puno sunčeve svetlosti, nano-premaz bi mogao da izvuče toliko energije da uopšte ne morate da punite svoj električni automobil.
Ova solarna boja nastavlja da radi čak i kada je automobil parkiran i nije u upotrebi.
Glavni uslov je prisustvo sunčeve svetlosti. Mercedes-Benz inženjeri takođe imaju odličnu ideju: vozač može da donese kući višak akumulirane energije i da je pumpa u kućni sistem, koristeći dvosmerni sistem punjenja.
Međutim, kompanija još nije objavila precizan vremenski okvir, kada će tehnologija biti dostupna na tržištu.
Fokus je trenutno na razvoju načina nanošenja boje na bilo koji deo automobila, bez obzira na njegov oblik ili položaj.
A ima i drugih ideja
Treba reći da je fotonaponska boja sa nanočesticama daleko od jedinog znanja za električne automobile koje se nedavno pojavilo.
Početkom 2024. godine naučnici iz Južne Koreje predstavili su inovativni gel koji značajno povećava kapacitet baterija električnih vozila.
Istraživači su pronašli način da poboljšaju kapacitet punjenja litijum-jonskih baterija korišćenjem, mikroskopskih, silicijumskih čestica u gel elektrolitu.
Kada se baterija napuni, pozitivno naelektrisani litijum joni se kreću ka anodi, dok elektroni putuju nazad, kroz kolo do pozitivnog terminala. Kada joni prestanu da dođu do anode, baterija se smatra potpuno napunjenom.
Silicijum se dugo smatrao materijalom, za anode u litijum-jonskim baterijama, jer može da zadrži deset puta više litijum jona od grafita koji se trenutno koristi.
Međutim, problem je što se silicijum uveliko širi tokom punjenja, što može oštetiti bateriju. Iako silicijum nanorazmera rešava ovaj problem, izuzetno je težak i skup za proizvodnju.
Ali nova studija nudi rešenje: korišćenje silikonskih čestica mikrometarske veličine vezane za elastični gel elektrolit.
Gel pomaže u raspodeli stresa koji nastaje kada se silicijum širi, sprečavajući da se baterija pokvari i održava visoku provodljivost.
Pošto su ove mikročestice hiljadu puta veće od nanočestica, novi razvoj obećava stvaranje visoko efikasnih silicijumskih anoda bez potrebe za skupom proizvodnjom.
Borba.Info