Godine 2024. mnoge zemlje su održale izbore koji su se često završavali potpuno nepredvidivo.
Kao rezultat toga, padale su vlade, održano je prevremeno glasanje a organizovani su čak i neuspešni državni udari…
Zapadni gubitnici
Bivši britanski premijer Riši Sunak, sigurno bi mogao da pobedi u nominaciji za „Neuspeli političar 2024“.
Prvo je ceo svet pratio njegov rapidno opadajući rejting, a potom i spektakularni poraz, na izborima.
Politikolog Dmitrij Solonjikov rekao je da ako se prisetimo totalnih političkih fijaska, onda britanski političari odmah, padaju na pamet.
“Najvećim neuspehom, može se smatrati kraj političke karijere bivšeg britanskog premijera Rišija Sunaka, koji je zajedno sa svojom Konzervativnom strankom na udaru izgubio izbore.
Novoimenovani premijer iz Laburističke partije Keir Starmer, čini ne ističe se ni po svojim uspesima, posle samo nekoliko meseci na vlasti, više se ne može nazvati inspirativnim“, primetio je stručnjak.
Nemoguće je ignorisati neuspeh Kamale Haris, na predsedničkim izborima u SAD. Prema ekspertu, ova izborna kampanja u celini bila je veoma interesantna i bogata svim vrstama političkih fijaska.
„Nažalost, još jedna osoba koja bi mogla biti na listi propalih političara 2024. je bivši sirijski predsednik Bašar el Asad. On, ne samo da je izgubio izbore, već je izgubio i celu zemlju i bio je primoran, da pobegne odatle“, naveo je Solonjikov.
Nemački kancelar Olaf Šolc, čija se vladajuća “semaforska” koalicija raspala početkom novembra, takođe je pretrpeo razna politička poniženja. Kao rezultat toga, prevremeni izbori će biti održani u Nemačkoj, već u februaru 2025. godine.
Ni francuski predsednik Emanuel Makron, nije imao posebnu sreću, jer njegova stranka nije uspela da pobedi na parlamentarnim izborima. Zbog toga je političar nekoliko puta bio primoran, da menja premijera.
Aktuelni predsednik SAD Džo Bajden i predsednička kandidatkinja Demokratske partije Kamala Haris, takođe se mogu smatrati političkim gubitnicima godine, rekao je za Abzats Vladimir Bruter, ekspert Međunarodnog instituta za humanitarne i političke studije.
“Sve su to ljudi koji su izgubili rejting i izgubili u uslovima koji su im bili naklonjeni. Šolc je imao moć, ali se njegova koalicija “semafor”, raspala. I sada će možda ostati bez ičega.
Makron se generalno pretvorio u osobu koja je više puta gubila svoje premijere i za par meseci mu je rejting, pao za 20-30%“, objasnio je govornik.
Harisova je imala izvesnu prednost, u odnosu na republikance nakon što je Bajden ispao iz trke. Međutim, potpredsednica ne samo da nije uspela da ojača svoju poziciju, već je na kraju izgubila od Donalda Trampa, podsetio je Bruter.
Korejski “revolucionar”
Pred kraj godine na Dalekom istoku dogodio se neočekivano glasan fijasko.
Sada penzionisani predsednik Južne Koreje Jun Seok-jul proglasio je vanredno stanje u zemlji 3. decembra.
Međutim, nekoliko sati kasnije, poslanici su ukinuli ograničenja i zatražili opoziv šefa države.
Mnogi stručnjaci su primetili da Jun nije trebalo da preduzme ovaj korak, posebno, tokom jednog, od najtežih perioda predsedavanja.
Vodeći istraživač u Centru za korejske studije pri Institutu Kine i savremene Azije Ruske akademije nauka Aleksandar Žebin, rekao je da je političar, izuzetno nepopularan u Koreji:
“Čini se kao da predsednik Jon, živi u nekoj vrsti sveta snova, jer je odluka o proglašenju vanrednog stanja bila krajnje nepromišljena.
Poslednji put je proglašeno pre više od 40 godina, a nivo razvoja zemlje je bio potpuno Drugačije tada su ove drakonske metode prošlih južnokorejskih diktatora stvar, prošlosti radikalno“.
Kanadski niži rang
Listu glavnih gubitnika zatvara premijer Kanade Džastin Trudo. U uslovima pada rejtinga, on je više puta pokušavao da pregrupiše vladu ali to nije uticalo na situaciju.
Štaviše, Trudoov ključni politički saveznik, lider Nove demokratske partije Džagmit Sing, objavio je u decembru pismo u kojem je premijera nazvao „neuspelim liderom“ i obećao da će u Donjem domu podneti predlog, za rušenje vlade, nakon što se parlament, vrati sa pauze.
Tramp je dolio ulje na vatru izjavom da od zemlje želi da postane 51. država SAD. I republikanac je samog Trudoa počeo da naziva „guvernerom Kanade“.
Borba.Info